Varikokéla – varixy skróta (miešok)
03.02.2023
Varikokéla, alebo inak – varixy skróta (miešok), je rozšírenie žíl žilového pletenca, ktorý odvádza odkysličenú krv zo semenníkov (testes) do brucha. Častejšie sa vyskytuje na ľavej strane, kvôli anatomickej predispozícii. Klinicky sa prejavuje medzi 10. až 15. rokom života. Stav sa podobá krčovým žilám na dolných končatinách.
Príčiny
Presná príčina nie je známa, za dôležity aspekt sa považuje zvýšená koncentrácia antimetablitov v stagnujúcej krvi. Anatomická predispozícia predstavuje vytváranie pravého uhlu na ľavej strane kríženia žíl, kvoli čomu následne dochádza k útlaku a vytváraniu mechanickej prekážky. Predpokladaný dôvod je aj zrýchlený rast pohlavných orgánov počas puberty.
Klinický obraz
- Subklinický - vo včasnom štádiu býva asymptomatická, odhalí sa náhodne na preventívnej prehliadke.
- Klinický - je prítomná bolesť, diskomfort, nedostatočný vývoj alebo zmenšenie semeníka, môže byť prítomný opuch.
Bolesť môže byť rôzna, od tupej po ostrú bolesť alebo len ako tlakový diskomfort. Problémy sa zhoršujú v stoji alebo po fyzickej záťaži, preto je zhoršenie príznakov počas dňa. V noci dochádza k úľave.
V niektorých prípadoch varikokéla ovplyvňuje plodnosť mužov. Spomalený odtok krvi vedie k zvýšeniu teploty v okolí semeníkov, čo je negatívny faktor pre vývoj pohlavných buniek. Vytvára sa ich menej a v horšej kvalite.
Rozlišujeme 3 stupne varikokély:
- stupeň - hmatná len pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku
- stupeň - hmatná v pokoji
- stupeň - viditeľná v pokoji
Diagnostika
Stanovenie diagnózy je pomerne jednoduché. Klinicky sa vyšetruje vonkajší genitál, niekedy je vyšetrenie nutné vykonať v stoji alebo pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku. Porovnávajú sa oba semenníky, veľkosť a konzistencia. Následne je vykonané ultrasonografické vyšetrenie a Doppler vyšetrenie na definitívne stanovenie diagnózy.
Liečba
Liečba varikokély je operačná ale nie všetci pacienti sú na operáciu indikovaní. Vykonáva sa v tom prípade, ak:
- semenník na strane varikokély je menší
- je varikokéla prítomná obojstranne
- je prítomný nízky počet zdravých spermií v spermiograme
- je prítomný opuch, bolesť alebo diskomfort
Ak tieto problémy prítomné nie sú, operácia nie je potrebná. Vhodná je kontrola 1x ročne a vykonanie vyšetrenia spermiogramu. V posledných rokoch sa do popredia dostáva laparokopický spôsob operácie.
Pooperačná starostlivosť
Pacient je schopný vrátiť sa do bežného života zhruba o dva dni od operácie. Vhodné je vyhýbať sa fyzickej námahe počas 2-4 týždňov. Bolesť je mierna a môže pretrvávať niekoľko dní až týždňov. Môžu sa užívať voľno predajné analgetiká, vhodné je nosiť tesnejšie spodné prádlo. Zlepšenie spermiogramu možno očakávať s odstupom niekoľkých mesiacov, najkôr za 3 mesiace. Dôvodom je dĺžka cyklu, počas ktorého sa spermie tvoria a ten trvá 72 dní.