Syndróm Alice v krajine zázrakov
24.07.2024
Syndróm Alice v krajine zázrakov je stav súvisiaci s centrálnym nervovým systémom, ktorý narúša to, ako vnímate svoje vlastné telo, svet okolo vás alebo oboje. Tento zriedkavý stav, pomenovaný podľa slávnej rozprávkovej knihy pre deti (a zároveň aj mojej obľúbenej), spôsobuje, že veci vyzerajú alebo sa cítia väčšie alebo menšie, než v skutočnosti sú.
Zdá sa, že syndróm je najbežnejší u detí, pričom niektoré štúdie naznačujú, že takmer dve tretiny prípadov sa vyskytujú u ľudí mladších ako 18 rokov. Okrem detí sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytuje u ľudí s určitými ochoreniami súvisiacimi s centrálnou nervovou sústavou.
Príčiny
Presnú príčinu vzniku nepoznáme, ale existujú určité stavy, ktoré môžu zvýšiť riziko rozvoja syndrómu. Medzi tieto stavy zaraďujeme:
- Migréna - jedným z najbežnejších spôsobom, ako sa syndróm prejavuje, je migrénová aura. Môže sa to stať aj pri iných typoch bolesti hlavy, ako sú klastrové bolesti hlavy a brušné migrény.
- Infekcie - bakteriálne a vírusové infekcie patria medzi najčastejšie príčiny syndrómu. Niektoré z najpravdepodobnejších infekcií, ktoré to spôsobujú, zahŕňajú vírus Epstein-Barrovej (EBV), chrípku typu A alebo H1N1, herpes vírusy, týfus, lymskú chorobu a šarlach.
- Záchvaty – záchvatovité epizódy môžu viesť k rozvoju syndrómu.
- Traumy - náhla strata prietoku krvi môže narušiť oblasti mozgu, ktoré kontrolujú seba ponímanie a zrakové vnímanie.
- Psychiatrické ochorenia - patria sem schizofrénia, schizoafektívna porucha, depresívne poruchy a iné.
- Lieky - syndróm môže byť aj vedľajším účinkom mnohých liekov. Patria sem lieky proti kašľu, ako je dextrometorfán alebo dihydrokodeín, lieky na astmu, ako je montelukast a lieky proti záchvatom, ako je topiramát.
- Rekreačné drogy a inhalačné látky - patria sem halucinogény ako LSD a inhalačné látky ako toluén.
- Nádory mozgu, vrátane metastáz.
- Degeneratívne ochorenia mozgu - existujú správy o výskyte syndrómu pri stavoch, ako je Creutzfeldt-Jakobova choroba. To je však mimoriadne zriedkavé.
Prejavy
Príznaky sa delia do dvoch kategórií - symptómy vnímania seba samého alebo symptómy vizuálneho vnímania. Ľudia môžu mať aj oba druhy symptómov, ale symptómy zrakového vnímania sú oveľa bežnejšie.
- Symptómy vychádzajúce z poruchy vnímania vlastnej osoby:
- Zmeny vo vnímaní vlastného tela – určitá časť tela je vnímaná napríklad ako príliš veľká alebo malá.
- Derealizácia - je to forma disociácie, keď sa cítite odpojení od sveta okolo vás.
- Depersonalizácia - tento typ disociácie spôsobuje, že sa cítite odpojení od vlastného tela, myšlienok alebo pocitov. Niektorí ľudia to opisujú ako pocit, že sa pozeráte na svoj vlastný život v tretej osobe, ako keby ste sa pozerali cez svoje plece alebo mimo seba.
- Pocit rozdelenia na dve časti - známa ako somatopsychická dualita, ľudia to často opisujú ako pocit, akoby boli vertikálne rozdelení na dve časti. Vďaka tomu majú pocit, akoby ľavá a pravá polovica tela existovali oddelene, no stále môžu cítiť obe.
- Narušenie vnímania času - to mení schopnosť posúdiť plynutie času. Ľudia, ktorí to zažijú, môžu mať pocit, že sa čas zastavil alebo akoby sa výrazne spomalil alebo zrýchlil.
- Symptómy vychádzajúce z poruchy vizuálneho vnímania
Najčastejšie príznaky ovplyvňujú zrakové vnímanie:
- Zmeny veľkosti - objekty sa môžu zdať väčšie (makropsia) alebo menšie (mikropsia), než v skutočnosti sú.
- Zmeny vo vzdialenosti - objekty sa môžu javiť bližšie (pelopsia) alebo vzdialenejšie (teleopsia), než v skutočnosti sú.
- Zmeny vo veľkosti aj vzdialenosti - objekty sa môžu zdať menšie a môžu sa zdať, že sa vzďaľujú (porropsia).
- Ľudia vyzerajú menší, než v skutočnosti sú - toto je známe ako liliputianizmus. Názov dostal podľa fiktívnych malých obyvateľov ostrova Lilliput z fantasy románu „Gulliverove cesty“ od Jonathana Swifta z roku 1726.
- Zmeny vo vzhľade objektu - objekty môžu pôsobiť zdeformovane. Rovné čiary môžu vyzerať zvlnené alebo vlnité. Čiary, ktoré sú na úrovni vertikálne alebo horizontálne, môžu vyzerať šikmo.
Diagnostika a liečba
Na diagnostiku sa využívajú zobrazovacie metódy ako CT vyšetrenie a magnetická rezonancia, ďalej sa používa vyšetrenie mozgomiešneho moku, elektromyografia a vizuálne evokované potenciály. Liečba závisí od vyvolávajúceho ochorenia a musí byť šitá na mieru.