Syndróm rybieho zápachu (trimetylaminúria)
23.07.2024
Trimetylaminúria je metabolická porucha, geneticky podmienená, pri ktorej organizmus nie je schopný zmetabolizovať zlúčeninu trimetylamín, ktorá sa vyskytuje v mnohých potravinách. Ochorenie bolo prvýkrát opísané v roku 1970.
Trimetilamín je charakteristický svojím rybím zápachom a je možné ho cítiť už pri veľmi nízkych koncentráciách. Medzi potraviny, ktoré obsahujú vyššie koncentrácie trimetylamínu zaraďujeme:
Vajcia a mliečne výrobky.
Hrášok, fazuľa a arašidy.
Ružičkový kel, brokolica, kapusta a karfiol.
Sójové výrobky a pšeničné klíčky.
Náhrady rybieho oleja.
Vnútornosti.
Morské plody.
Intenzita zápachu sa počas dňa mení a závisí od:
Stravy.
Hormonálnych zmien u žien – zápach je intenzívnejší počas menštruácie.
Množstve potu.
Stresu.
Rozlišujeme dve formy trimetylaminúrie:
Primárna forma – je to geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa dedí od rodičov.
Sekundárna forma – v niektorých prípadoch môže stav vzniknúť v dôsledku užívania niektorých liekov alebo po určitej strave.
Príčiny
Trimetylaminúria vzniká, keď dôjde k mutáciu génu, ktorý kóduje enzým FMO3. Tento enzým riadi metabolizmus trimetylamínu. Za normálnych okolností existuje medzi trimetylamínom a FMO3 vzťah kontroly a rovnováhy - keď vaše telo produkuje trimetylamín, enzýmy FMO3 ho rozkladajú. Týmto spôsobom chemikália nezapácha, keď sa dostane z vášho tráviaceho systému do krvného obehu. Keď sa tak nestane, trimetylamín sa hromadí v tele a následne sa vylučuje dychom, potom, slinami a močom, čo vedie k typickému zápachu.
Prejavy
Ľudia s trimetylaminúriou nepríjemne páchnu a zápach býva opisovaný ako zhnité ryby. Zapáchať môže pot, ústny dych (halitóza) alebo moč. Intenzita zápachu býva počas dňa rôzna, niekedy môže byť zápach prítomný len v prípade športovej aktivity, stresu alebo po skonzumovaní určitej stravy. Treba však myslieť aj na to, že daný syndróm môže výrazne poškodiť aj psychické zdravie pacienta, dokonca môže viesť k samovražedným myšlienkam, preto je nutné poskytnúť aj psychologickú, prípadne psychiatrickú pomoc.
Diagnostika a liečba
Nutné je vyšetriť hladinu trimetylamínu v moči. Následne sa indikuje genetické vyšetrenie, aby sa odlíšilo, či ide o primárnu alebo sekundárnu formu ochorenia. Ochorenie nie je možné vyliečiť, vzhľadom na to, že je geneticky podmienené. V rámci zmiernenia prejavu ochorenia sa odporúča vyhýbať sa hore spomínaným potravinám. Rovnako sa odporúčajú špecifické mydlá a telové mlieka, ktoré dokážu lepšie maskovať prítomný zápach. Indikované bývajú aj antibiotiká, ktoré znižujú množstvo baktérií v hrubom čreve, tým pádom sa aj znižuje koncentrácia trimetylamínu. V prípade prítomných psychických komplikácií syndrómu sa využíva farmakoterapia na zvládnutie úzkostných a depresívnych stavov.