Depersonalizácia
22.07.2024
Depersonalizácia je psychická porucha alebo stav, pri ktorom postihnutý vníma svoje telo, myšlienky, emócie alebo senzorické podnety ako nevlastné, cudzie, vzdialené alebo nereálne. Depersonalizácia patrí medzi takzvané disociatívne poruchy. Často sa vyskytuje spoločne s derealizáciou, kedy sa tento stav označuje ako syndróm depersonalizácie a derealizácie. Jej vznik súvisí s prežitím intenzívnej traumy, inými psychiatrickými či neurologickými ochoreniami. Na stanovenie diagnózy depersonalizácie musia byť splnené diagnostické kritériá. V liečbe sa snažíme odstrániť vyvolávajúcu príčinu. Okrem toho využívame psychoterapiu, ako aj psychofarmaká.
Príčiny
Presnú príčinu vzniku depersonalizácie nepoznáme. Depersonalizácia však často vzniká v súvislosti s intenzívnou traumou alebo inými psychiatrickými a neurologickými ochoreniami.
- Intenzívna trauma (fyzické, emočné, sexuálne zneužívanie v detstve).
- Chronický stres.
- Úzkostné poruchy.
- Obsedantno-kompulzívna porucha.
- Intoxikácie.
- Epilepsia.
- Alzheimerova choroba.
Prejavy
- Depersonalizácia zahŕňa pocit odpojenia od vlastného tela, mysle, pocitov a zmyslových vnemov.
- Človek svoje telo a zmyslové vnímanie pociťuje akoby z diaľky, ako keby patrilo niekomu inému, a ako keby nad ním nemal plnú kontrolu.
- Depersonalizáciu môže sprevádzať emocionálna otupenosť, neschopnosť rozpoznať alebo popísať svoje emócie.
- Niekedy sa môžu objaviť problémy s vybavovaním spomienok.
- Depersonalizácia sa veľmi často kombinuje s derealizáciou, kedy človek svoje okolie vníma nereálne, ako keby bol v sne alebo filme.
Diagnostika
Diagnóza depersonalizácie sa stanovuje na základe psychiatrického vyšetrenia, pri ktorom musia byť splnené špecifické diagnostické kritériá. Dôležitú úlohu zohráva rozhovor s pacientom, ktorý umožní identifikovať ťažkosti. Po potvrdení depersonalizácie sa pátra po možných vyvolávajúcich príčinách, ktoré by bolo možné terapeuticky ovplyvniť.
Terapia
Základom terapie depersonalizácie je odstránenie vyvolávajúcej príčiny, ak ju poznáme. V opačnom prípade liečba depersonalizácie spočíva v psychoterapii a využívaní psychofarmák.