Otrava organofosfátmi
21.07.2024
Organofosfáty sú skupina chemických zlúčenín používaných najmä v poľnohospodárstve ako insekticídy a v menšom rozsahu v priemysle či medicíne. Otrava organofosfátmi je zdravotný stav spôsobený nadmerným vystavením sa organofosfátom. Intoxikácia môže byť akútna alebo chronická a spôsobuje rôzne zdravotné problémy.
Mechanizmus účinku:
Organofosfáty pôsobia tak, že inhibujú enzým acetylcholínesterázu, ktorý je kľúčový pre normálne fungovanie nervového systému. Tento enzým rozkladá neurotransmiter acetylcholín na synaptickej štrbine, čím ukončuje nervový impulz. Ak je enzým inhibovaný, acetylcholín sa hromadí, čo vedie k nepretržitému stimulovaniu nervov.
Príznaky:
- slzenie očí
- nadmerné slinenie a potenie
- svalové zášklby a kŕče
- problémy s dýchaním
- celková slabosť
- mióza (zúženie zreníc)
- bradykardia (spomalená srdcová frekvencia)
- porucha vedomia až kóma
Diagnostika:
Otrava organofosfátmi sa diagnostikuje na základe klinických príznakov a zistenia možnosti expozície organofosfátmi. Potvrdenie diagnózy sa vykonáva meraním hladiny cholínesterázy v krvi, ktorá býva pri otrave organofosfátmi znížená. Okrem spomenutých diagnostických metód sa analyzuje prítomnosť organofosfátov v krvi alebo moči postihnutého.
Terapia:
Prvým terapeutickým krokom je okamžité odstránenie expozície týmto chemikáliám, vrátane odstránenia kontaminovaného oblečenia a umytia postihnutého. Následne sa podávajú antidotá (protilátky), najčastejšie atropín, ktorý blokuje účinky acetylcholínu, a pralidoxím, ktorý obnovuje funkciu acetylcholínesterázy. Súčasne sa poskytuje podporná liečba na udržanie dýchania a krvného obehu, vrátane podávania kyslíka a mechanickej ventilácie.
Prevencia:
Prevencia otravy zahŕňa používanie ochranného vybavenia pri manipulácii s organofosfátmi, dodržiavanie bezpečnostných pokynov a školenie pracovníkov o správnom zaobchádzaní s organofosfátmi.