Dýchanie ústami
20.07.2024
Za normálnych okolností dýchame nosom a nie ústami. Na dýchanie ústami sa preto môžeme pozerať ako na odchýlku od normy, ktorá nie je výhodná, a navyše môže byť dôsledkom iných ochorení. Pri dýchaní nosom sa vzduch lepšie čistí a ohrieva ako pri priechode ústnou dutinou. Pri dýchaní ústami býva tiež viditeľnejší zápach z úst. Dýchanie ústami v noci v spánku môže byť tiež súčasťou syndrómu spánkového apnoe.
Príčiny
- Prekážka v nosovej dutine – ak je v nose prekážka brániaca prietoku vzduchu, núti to postihnutého k dýchaniu ústami. Takou prekážkou môžu byť napríklad nosné polypy, vychýlené nosová prepážka, vo vzácnejších prípadoch lokálne rastúci zhubný nádor alebo prítomné cudzie teleso v nose.
- Opuch sliznice nosa – k opuchu sliznice dochádza typicky pri zápalových ochoreniach. Sliznica sa zduruje, tvorí sa v nej hlien a to všetko vedie k upchatiu nosa. Chorému potom nezostáva než sa vysmrkať alebo začať dýchať ústami. K najčastejším ochoreniam patrí klasická infekčná nádcha a alergická nádcha.
- Zväčšená nosné mandľa – táto nepárová mandľa sa nachádza v nosohltane a v detskom veku býva pri svojom zväčšení zdrojom chrápania, huhňania a dýchania ústami.
- Syndróm spánkového apnoe – v tomto prípade sa dýchanie ústami objavuje v spánku spoločne s chrápaním. Je spojené s obezitou, spánkom na chrbte a pitím alkoholu pred zaspaním. Ide o to, že u spiaceho človeka sa mäkké podnebie pritláča k tvrdému podnebiu a tým sa uzavrú dýchacie cesty. Človek dýcha ústami a chvíľami dýchať prestáva. Syndróm ak je dlhodobo neliečený vedie k zvýšeniu krvného tlaku a ďalším komplikáciám.
Prejavy
Mnoho príznakov dýchania ústami postihuje deti aj dospelých rovnako. Medzi príznaky zaraďujeme:
- Sucho v ústach - dýchanie ústami počas spánku znižuje množstvo slín v dutine ústnej, ktoré majú sa úlohu udržovať ústa vlhké.
- Zápach z úst - dýchanie ústami ovplyvňuje tok slín, ktorý zvyčajne udržiavajú ústa čisté.
- Slinenie na vankúš - Sliny, ktoré sa zvyčajne hromadia v ústach, vytekajú z otvorených úst.
- Maloklúzia - maloklúzia nastáva, keď sa horné a dolné zuboradie nezhodujú.
Deti, ktoré dýchajú ústami, majú rôzne a závažnejšie príznaky:
- „Tvár dýchajúca ústami“ - dýchanie ústami môže ovplyvniť vývoj tváre detí, čo spôsobuje to, čo sa nazýva „tvár dýchajúca ústami“. Ľudia, ktorí dýchajú ústami, majú často zúženú tvár s ustupujúcou bradou alebo čeľusťou a ovisnuté pery. Nosové dýchanie prirodzene podporuje rast a vývoj tváre už od mladého veku.
- Problémy so správaním - štúdie ukazujú, že u niektorých detí s dýchaním ústami sa vyvinú problémy so správaním, ktoré sú podobné problémom, ktoré sa vyskytujú u detí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
Diagnostika
Pacient trvalo dýchajúci ústami by mal byť vyšetrený lekárom ORL (ušný-nosný-krčný), ktorý môže dôkladne prezrieť pomocou zrkadiel a ďalších nástrojov horné dýchacie cesty a zhodnotiť prítomnosť eventuálnych prekážok, či iných príčin ich nepriechodnosti nosovej dutiny.