Mendelsonov syndróm
20.07.2024
Mendelsonov syndróm je akútna chemická pneumonitída, ktorá vzniká v dôsledku aspirácie žalúdočného obsahu do pľúc počas anestézie alebo bezvedomia. Tento syndróm je pomenovaný po doktorovi Mendelsonovi, ktorý ho prvýkrát opísal v roku 1946. Mendelsonov syndróm môže spôsobiť závažné respiračné komplikácie, a preto je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia na minimalizáciu rizika aspirácie, ako je lačnenie pred operáciou a použitie vhodných anestetických techník.
Etiológia:
Príčinou vzniku je aspirácia žalúdočného obsahu do pľúc. K tomuto stavu dochádza, keď sa obsah žalúdka vracia späť do pažeráka a následne sa dostane do dýchacích ciest a pľúc. Žalúdočná kyselina a tráviace enzýmy spôsobujú chemické poškodenie pľúcneho tkaniva, čo vedie k akútnej zápalovej reakcii a chemickej pneumonitíde.
Príznaky:
- dyspnoe (dýchavičnosť)
- kašeľ
- horúčka
- bolesť na hrudi
- hypoxia (nízka hladina kyslíka v krvi)
- tachypnoe (zrýchlené dýchanie)
- cyanóza (modrasté sfarbenie kože a slizníc)
- hypotenzia (nízky krvný tlak)
Diagnostika:
Diagnostika sa zakladá na anamnéze, klinických príznakoch a diagnostických vyšetreniach. Lekár najskôr zhodnotí, či došlo k udalosti, ktorá by mohla viesť k aspirácii žalúdočného obsahu, ako je napríklad operácia v celkovej anestéze alebo stav bezvedomia. Nasledovne sa vykonajú fyzikálne vyšetrenia a pozorujú sa príznaky pacienta. Diagnózu potvrdzujú zobrazovacie techniky, najčastejšie RTG (röntgen) hrudníka alebo CT (počítačová tomografia) pľúc, ktoré môžu ukázať zápalové zmeny v pľúcach.
Terapia:
Liečba vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu zameranú na stabilizáciu dýchania a minimalizáciu poškodenia pľúc. Pacientovi sa podáva kyslík na zlepšenie okysličenia krvi, a v závažných prípadoch je potrebná mechanická ventilácia. Na zníženie zápalu a prevenciu sekundárnych infekcií sa často používajú kortikosteroidy a antibiotiká.