Skákavý prst (stenózna tenosynovitída)
11.07.2024
Skákavý prst, odborne nazývaný stenózna tenosynovitída, je zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje zhrubnutie šľachy prstov ruky. Prejavuje sa tým, že jeden alebo viaceré prsty sa zasekávajú v ohnutej polohe a po určitom úsilí sa náhle vystrú, čo je často sprevádzané bolesťou a pocitom "lúpania" alebo "skákania".
Rizikové faktory:
- preťaženie šliach prstov ruky
- priame úrazy
- zápalové ochorenia
- diabetes mellitus
- hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy)
- genetická predispozícia
- ženské pohlavie
- vek 40 až 60 rokov
Štádiá ochorenia:
- Štádium 1: V tomto štádiu je hlavný príznak bolesť v oblasti základne postihnutého prsta. Bolesť je zvyčajne prítomná pri pohybe alebo na dotyk. Prst ešte nie je zasekávaný.
- Štádium 2: Prst sa začína zasekávať, najmä pri ohnutí alebo narovnaní. Zasekávanie býva sprevádzané pocitom "lúpanie" alebo "skákania". V tomto štádiu nemusí byť prítomná bolesť.
- Štádium 3: Zasekávanie prsta je častejšie a bolestivé. Pacient má problémy s uvoľnením prsta bez manuálnej pomoci. Bolesť je často prítomná pri pohybe prsta.
- Štádium 4: V najťažšom štádiu je prst trvale zaseknutý v ohnutej alebo narovnanej polohe. Pohyb prsta je výrazne obmedzený a sprevádzaný bolesťou. V tomto štádiu je potrebná chirurgická intervencia na uvoľnenie šľachy.
Diagnostika:
Skákavý prst sa diagnostikuje na základe klinického vyšetrenia, počas ktorého lekár posúdi príznaky a vykoná fyzikálne vyšetrenie ruky a prstov. Niekedy je potrebné doplniť zobrazovacie vyšetrenie, ako je ultrazvuk alebo röntgen, aby sa vylúčili iné príčiny problémov s prstom.
Terapia:
Skákavý prst sa lieči odpočinkom a vyhýbaním sa aktivitám, ktoré stav zhoršujú, spolu s aplikáciou ľadových obkladov a užívaním protizápalových liekov. Ak tieto opatrenia nepomáhajú, podáva sa injekcia kortikosteroidov na zmiernenie zápalu. V ťažších prípadoch je potrebná chirurgická intervencia na uvoľnenie postihnutej šľachy.