Fibromyalgia
09.07.2024
Fibromyalgia je chronické ochorenie charakteristické rozsiahlou bolesťou vo svaloch a spojivových tkanivách, často sprevádzanou únavou, poruchami spánku a problémami s pamäťou. Častejšie sa vyskytuje u žien a výrazne znižuje kvalitu života postihnutých jedincov.
Príčina:
Príčina vzniku fibromyalgie nie je úplne objasnené. Vedecké štúdie naznačujú, že fibromyalgia má pravdepodobne genetickú zložku. Ľudia, ktorí majú rodinných príslušníkov s fibromyalgiou, majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie tento stav. Predpokladá sa, že fibromyalgia súvisí s abnormalitami v spracovaní bolesti v centrálnom nervovom systéme (mozgu a mieche). Medzi tieto abnormality patrí zvýšená citlivosť na bolesť a nesprávne spracovanie bolestivých signálov.
Príznaky:
- trvalá, širokospektrálna bolesť vo svaloch po celom tele
- únava
- poruchy spánku
- poruchy pamäte a koncentrácie
- stuhnutosť tela
- bolesť hlavy
- bolesť brucha
- hnačka alebo zápcha
- depresia a úzkosť
- zvýšená citlivosť na hluk, svetlo, teplo alebo chlad
- pocit brnenia v končatinách
Diagnostika:
Fibromyalgia sa diagnostikuje na základe klinického vyšetrenia a vylúčenia iných ochorení, ktoré by mohli spôsobovať podobné príznaky. Lekár začne odberom anamnézy a vykonaním fyzikálneho vyšetrenie, počas ktorého skontroluje citlivé body na tele, kde pacient pociťuje bolesť pri miernom tlaku. Dôležitým krokom je vylúčenie iných zdravotných stavov, ktoré môžu mať podobné príznaky. Na tento účel môžu byť použité rôzne laboratórne testy a zobrazovacie vyšetrenia.
Terapia:
V liečbe sa využíva kombinácia farmakologických a nefarmakologických prístupov. Medzi často predpisované lieky patria analgetiká, antidepresíva a antikonvulzíva, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a zlepšiť spánok. Medzi nefarmakologické postupy patrí fyzikálna terapia, cvičenie, techniky na zníženie stresu, kognitívno-behaviorálna terapia a úprava životného štýlu.