Tyreotoxická kríza
08.07.2024
Tyreotoxická kríza je závažný, život ohrozujúci stav, ktorý sa vyskytuje u pacientov s neliečenou alebo nedostatočne kontrolovanou tyreotoxikózou. Tento stav je charakteristický výrazným nadbytkom hormónov štítnej žľazy, konkrétne tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3).
Rizikové faktory:
- neliečená alebo nedostatočne kontrolovaná tyreotoxikóza
- infekcie
- emocionálny stres
- chirurgické zákroky
- závažné traumy
- náhle vysadenie antityreoidných liekov alebo beta-blokátorov
- nadmerný príjem jódu
- akútne ochorenia
- tehotenstvo a pôrod
- nadmerná fyzická námaha
Príznaky:
- horúčka
- tachykardia (rýchly tep srdca)
- hypertenzia (vysoký krvný tlak)
- nadmerné potenie
- tremor (tras)
- zmätenosť, úzkosť alebo delírium
- zvracanie a hnačka
- dýchavičnosť
- svalová slabosť
- celková únava
Diagnostika:
Diagnostika tyreotoxickej krízy sa začína dôkladnou anamnézou a fyzikálnym vyšetrením pacienta. Na potvrdenie diagnózy sú potrebné laboratórne testy, ktoré zahŕňajú meranie hladín hormónov štítnej žľazy (T4 a T3) a tyreostimulačného hormónu (TSH). Typicky sa pri tyreotoxickej kríze zistia zvýšené hladiny T4 a T3 a nízka hladina TSH. Okrem toho sa dopĺňajú ďalšie testy, ako sú krvné testy na stanovenie hladín elektrolytov, pečeňových enzýmov a kompletného krvného obrazu na posúdenie celkového zdravotného stavu pacienta.
Terapia:
Tyreotoxická kríza vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). V liečbe sa využíva podanie liekov na zníženie produkcie hormónov štítnej žľazy, ako sú antityreoidné lieky (napr. propylthiouracil alebo metimazol), beta-blokátory na kontrolu srdcového tepu a kortikosteroidy. Podpora základných životných funkcií a liečba spúšťacích faktorov, sú tiež nevyhnutné.
Prevencia:
Prevencia tyreotoxickej krízy spočíva v dôslednej liečbe tyreotoxikózy a vyhýbaní sa situáciám alebo látkam, ktoré by mohli spôsobiť prudký nárast hladín hormónov štítnej žľazy.