Mikuliczov syndróm
01.07.2024
Mikuliczov syndróm je chronický stav, pri ktorom dochádza k nadmernému zväčšeniu žliaz v oblasti hlavy a krku, zvyčajne obojstranne. Najčastejšie postihnuté žľazy sú slinné a slzné. Žľazy sú zväčšené a ich funkcia je porušená, to sa prejaví suchosťou v ústach, problémami s prehĺtaním a suchosťou očí. V diagnostike sa využíva fyzikálne vyšetrenie, ultrasonografia a biopsia. Liečba je symptomatická a spočíva v náhrade slín a sĺz.
Príčiny
Presná príčina Mikuliczovho syndrómu nie je úplne jasná. V súčasnosti sa predpokladá, že ide o autoimunitný proces, pri ktorom dochádza k hromadeniu lymfocytov (bielych krviniek) v postihnutých žľazách.
Prejavy
Najčastejšie postihnutými žľazami sú slinné a slzné žľazy. Spomedzi slinných žliaz ide najmä o príušné a podsánkové, ktoré sú opuchnuté a dobre hmatateľné. Obvykle ide o bilaterálne, teda obojstranné postihnutie. Okrem zväčšenia postihnutých žliaz dochádza aj k poruche ich funkcie, čo sa prejaví xerostómiou (sucho v ústach), zvýšenou kazivosťou zubov a zápachom z úst. Porucha funkcie slzných žliaz je spojená so zníženou tvorbou sĺz, čo sa môže prejaviť rezaním, pocitom cudzieho telesa v oku, začervenaním a zhoršeným videním.
Diagnostika
Zväčšenie žliaz je viditeľné pohľadom a hmatateľné pohmatom. V diagnostike je možné využiť aj ultrasonografiu. Odber bioptického materiálu a následné mikroskopické vyšetrenie odhalí infiltráciu žliaz lymfocytmi.
Liečba
Liečba Mikuliczovho syndrómu je len symptomatická a spočíva v udržiavaní dostatočnej vlhkosti úst a očí. Umelé slzy sa využívajú na zabránenie vysychania očí. Xerostómiu liečime dostatočnou hydratáciou, umelými slinami a kloktadlami.