Cholesteatóm
30.06.2024
Cholesteatóm je abnormálny, nepravý nádor (výrastok) lokalizovaný v strednom uchu alebo mastoidnej kosti. Výrastok je tvorený tukovými bunkami, cholesterolom, mastnými kyselinami a keratinizovanými epitéliami. Cholesteatómy môžu byť vrodené (prítomné od narodenia) alebo získané. Získané sú často výsledkom chronických infekcií ucha alebo dysfunkcie Eustachovej trubice, ktorá spôsobuje tlakovú nerovnováhu a rast epiteliálnych buniek do stredného ucha.
Rizikové faktory:
- chronické infekcie stredného ucha
- dysfunkcia Eustachovej trubice
- poranenie ucha
- chirurgický zákrok v oblasti ucha
- genetická predispozícia
Príznaky:
- opakujúce sa infekcie ucha
- výtok z ucha
- zhoršenie sluchu
- pocit tlaku alebo plnosti v uchu
- bolesť v uchu
- závraty alebo problémy s rovnováhou
- pískanie v ušiach (tinitus)
- opuch za uchom
Diagnostika:
Diagnostika sa začína anamnézou a fyzikálnym vyšetrením ucha pomocou otoskopu, čo umožňuje vizuálnu kontrolu zvukovodu a bubienka. Ak je prítomný podozrivý výtok alebo poškodenie bubienka, indikované je CT alebo MRI vyšetrenie, ktoré poskytne detailný obraz štruktúr stredného ucha a okolitých oblastí. Audiometrické testy sa používajú na posúdenie rozsahu straty sluchu. V prípade prítomnosti výtoku z ucha môže byť vykonaný aj odber vzorky tekutiny na mikrobiologické vyšetrenie.
Terapia:
Liečba cholesteatómu je primárne chirurgická. Chirurgický zákrok je potrebný na odstránenie abnormálneho tkaniva, ktoré spôsobuje poškodenie v strednom uchu. Cieľom operácie je nielen odstránenie cholesteatómu, ale aj obnovenie normálnej anatómie a funkcie ucha. Ak sa patologické tkanivo po operácii znovu objaví alebo sú prítomné komplikácie, je potrebná revízna operácia. Okrem chirurgickej intervencie je potrebná aj liečba antibiotikami, najmä pri prítomnosti infekcie. Po operácii sú pravidelné kontrolné vyšetrenia nevyhnutné na monitorovanie stavu a prevenciu opätovného vzniku cholesteatómu.