Syndróm explodujúcej hlavy
26.06.2024
Syndróm explodujúcej hlavy je porucha spánku charakterizovaná vnímaním hlasného zvuku počas spánku, ktorý vedie k náhlemu prebudeniu. Zvuky sú najčastejšie popisované ako explózie, výstrely alebo hrom, ale môžu byť takmer akýmkoľvek hlasným zvukom. Ide o poddiagnostikovaný syndróm, ktorý sa diagnostikuje len na základe klinických prejavov. V súčasnosti nepoznáme kauzálnu liečbu tohto syndrómu, a tak je liečba podporná.
Prejavy
Syndróm explodujúcej hlavy sa prejavuje epizódami zobudenia, ktoré sú sprevádzané vnímaním hlasného zvuku. K epizódam najčastejšie dochádza pri prechode z bdenia do spánku. Zvuk je najčastejšie popisovaný ako explózia, výstrel, hrom, a nie je sprevádzaný bolesťou. U niektorých pacientov môžu byť prítomné aj záblesky svetla a úzkosť. Udalosti sa vyskytujú s variabilnou frekvenciou a medzi epizódami môžu byť dlhé obdobia remisie (obdobie, počas ktorého dôjde k zmierneniu alebo vymiznutiu príznakov).
Príčiny
Presná príčina syndrómu explodujúcej hlavy nie je známa, avšak so syndrómom sú spojené aj iné poruchy spánku, ako je napríklad spánkové apnoe. Medzi možné vysvetlenia patria:
- Krátkodobé zvýšenie aktivity neurónov (nervových buniek) v mozgu.
- Poškodenie alebo porucha funkcie štruktúr vo vnútornom uchu.
- Vedľajšie účinky náhleho vysadenia selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (používaných na liečbu depresie) alebo benzodiazepínov (používaných na liečbu úzkosti).
Diagnostika
V súčasnosti neexistuje objektívne vyšetrenie, ktoré by umožnilo diagnostiku syndrómu explodujúcej hlavy, a tak sa tento stav diagnostikuje na základe klinického obrazu. Pri vyšetrení mozgu magnetickou rezonanciu neboli pozorované patologické zmeny. Rovnako tak ani elektroencefalografia (EEG), či polysomnografia nepreukázala žiadne zmeny.
Terapia
Základom manažmentu syndrómu explodujúcej hlavy je edukácia pacienta a uistenie o benígnej (neškodnej) povahe tohto stavu. V niektorých prípadoch môže uistenie viesť k zníženiu frekvencie epizód. Liečba úzkosti môže tiež znížiť frekvenciu epizód. Ďalej je potrebné identifikovať stresové faktory, ktoré by mohli byť spúšťačom syndrómu. Správna spánková hygiena a liečba pridružených porúch spánku sú veľmi dôležité.