Laryngospazmus
25.06.2024
Laryngospazmus je náhle a nekontrolovateľné sťahovanie svalov hrtana, čo vedie k jeho čiastočnému až úplnému uzatvoreniu. Tento stav môže spôsobiť obštrukciu dýchacích ciest a ťažkosti s dýchaním. Typické príznaky laryngospazmu zahŕňajú náhle a intenzívne dýchacie ťažkosti a pocit, že sa človek nemôže nadýchnuť. Najčastejšie sa vyskytuje u detí a môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane reflexných reakcií, alergií či infekcií.
Príčiny:
- gastroezofageálny reflux: Kyslá žalúdočná šťava sa pri refluxe dostáva do hrdla a spôsobuje reflexnú kontrakciu hrtanu.
- alergické reakcie
- vdýchnutie pevného telesa
- topenie sa vo vode
- intubácia alebo iné invazívne procedúry v oblasti hrtana
- akútny zápal hrtana (laryngitída)
- tetanus
Diagnostika:
Laryngospazmus sa diagnostikuje na základe klinických príznakov a anamnézy pacienta. Lekár zhodnotí symptómy a fyzikálne vyšetrí pacienta. Ďalšie diagnostické kroky môžu zahŕňať vyšetrenie hrdla pomocou laryngoskopie, ktorá umožňuje priamy pohľad na hrtan a zistenie prítomnosti svalových sťahov. V niektorých prípadoch je potrebné zaznamenať epizódy laryngospazmu pomocou video-laryngoskopie alebo monitoringom dýchania.
Terapia:
Liečba závisí od príčiny a závažnosti príznakov. Ak ide o akútny prípad spôsobený reflexnou reakciou alebo úzkosťou, môže byť účinné uvoľnenie pacienta a podanie vzduchu alebo pomáhajúceho dychového zariadenia. Pri alergických reakciách sa podáva antihistaminikum alebo kortikosteroidy na zmiernenie zápalu a svalového sťahu. V závažných prípadoch alebo pri opakovaných epizódach je potrebné podať intravenózne (vnútrožilové) lieky, ako je diazepam, na uvoľnenie svalov. V závažných prípadoch je indikovaná chirurgická liečba, napríklad dilatácia hrtana alebo korekcia anatomických anomálií, potrebná na zmiernenie častých epizód.