Rasmussenova encefalitída
25.06.2024
Rasmussenova encefalitída je zriedkavé, chronické neurologické ochorenie spôsobujúce zápal mozgu. Najčastejšie postihuje jednu mozgovú hemisféru a vedie k postupnému poškodzovaniu mozgového tkaniva v tejto oblasti. Choroba sa najčastejšie vyskytuje v detskom veku, ale môže postihnúť aj dospelých.
Etiológia:
Presná príčina Rasmussenovej encefalitídy nie je objasnená, ale predpokladá sa, že ide o autoimunitný proces, pri ktorom imunitný systém napáda vlastné mozgové tkanivo. Niektoré štúdie naznačujú, že vírusové infekcie môžu byť spúšťačom tohto ochorenia.
Príznaky:
- svalová slabosť až ochrnutie jednej strany tela
- opakované epileptické záchvaty
- postupné zhoršovanie kognitívnych funkcií
- poruchy zraku a reči
- problémy s jemnou motorikou, ako je manipulácia s malými predmetmi
- jednostranná atrofia mozgu
Diagnostika:
Diagnostika sa začína neurologickým vyšetrením, pri ktorom sa hodnotia príznaky pacienta, ako sú epileptické záchvaty, progresívna hemiparéza a rečové poruchy. MRI (magnetická rezonancia) mozgu je kľúčovým nástrojom na zistenie prítomnosti jednostrannej atrofie mozgu a zápalových zmien. EEG (elektroencefalografia) zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu a odhalí časté jednostranné epileptické výboje a spomalenie aktivity v postihnutej oblasti mozgu. V niektorých prípadoch je potrebná biopsia mozgu na potvrdenie diagnózy.
Terapia:
Rasmussenova encefalitída sa lieči kombináciou farmakologických a chirurgických metód. Prvotnou liečbou sú antiepileptiká na kontrolu záchvatov, hoci tieto často nie sú dostatočne účinné. Imunosupresívna terapia, ako sú kortikosteroidy, intravenózne imunoglobulíny a plazmaferéza, znižujú zápal. V prípade neúčinnosti týchto metód sa zvažuje funkčná hemisferektómia, chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni alebo odpojí postihnutá hemisféra mozgu.