Galaktozémia
25.06.2024
Galaktozémia je zriedkavé dedičné metabolické ochorenie, pri ktorom telo nie je schopné správne spracovávať galaktózu, cukor, ktorý je súčasťou laktózy nachádzajúcej sa v mlieku a mliečnych výrobkoch.
Etiológia:
Táto metabolická porucha je spôsobená mutáciou v géne, ktorý kóduje enzým galaktoza-1-fosfát uridyltransferázu (GALT), potrebný na premenu galaktózy na glukózu. Následkom mutácie dochádza k hromadeniu galaktózy a jej toxických derivátov v tele, čo vedie k poškodeniu rôznych orgánov a tkanív.
Príznaky:
- zvracanie a hnačka
- nepriberanie na váhe
- žltačka
- letargia (extrémna únava)
- podráždenosť
- hepatomegália (zväčšenie pečene)
- hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi)
- očná katarakta (zakalenie šošovky)
- zvýšená náchylnosť na infekcie
- oneskorený vývoj
Diagnostika:
Galaktozémia sa diagnostikuje prostredníctvom novorodeneckého skríningu, ktorý zahŕňa odber krvi z pätičky novorodenca a následnú analýzu na prítomnosť zvýšených hladín galaktózy alebo zníženej aktivity enzýmu GALT (galaktoza-1-fosfát uridyltransferáza). Ak je výsledok skríningu pozitívny, diagnóza sa potvrdí ďalšími krvnými testami na meranie aktivity enzýmu GALT a genetickým testovaním na identifikáciu mutácií v géne GALT.
Terapia:
Základom liečby je prísna diéta, ktorá vylučuje galaktózu a laktózu. Po stanovení diagnózy sa pacientom odporúča okamžite prestať konzumovať všetky mliečne výrobky a potraviny obsahujúce galaktózu. Novorodenci sú kŕmení špeciálnymi bezlaktózovými náhradami materského mlieka. Táto diéta musí byť dodržiavaná po celý život, aby sa predišlo hromadeniu galaktózy v tele a minimalizovali sa riziká spojené s ochorením. Okrem diétnych opatrení sú dôležité pravidelné lekárske kontroly na monitorovanie zdravotného stavu a vývoja dieťaťa, vrátane hodnotenia rastu, funkcie orgánov, najmä pečene a očí.