Syndróm neučesateľných vlasov
25.06.2024
Syndróm neučesateľných vlasov je geneticky podmienený stav, ktorý spôsobuje, že vlasy rastú tak, že ich nemožno hrebeňom očesať. Príčinou je zmena štruktúry vlasu a následný rast vlasov do rôznych smerov. Postihnuté sú len vlasy kapilícia (vlasatej časti hlavy), iné telesné ochlpenie nie je postihnuté. V diagnostike sa vyšetruje štruktúra vlasov. Tento syndróm si nevyžaduje terapiu a vekom spontánne ustupuje.
Prejavy
So syndrómom neučesateľných vlasov sa najčastejšie stretávame v detskom veku. Stav obvykle spontánne ustupuje v adolescencii alebo rannej dospelosti. Medzi charakteristické prejavy patria:
- Hrebeňom neučesateľné vlasy, ktoré sú strapaté a vzhľadom pripomínajú vlasy Alberta Einsteina.
- Vlasy sú drsné, tvrdé, suché.
- Vlasy sú svetlé (hypopigmentované), môžu byť až strieborné, biele.
- Vlasy sú často kučeravé.
Nie vždy musia byť vyjadrené všetky prejavy syndrómu. V niektorých prípadoch môže ísť napríklad o jedinca s prirodzene tmavými vlasmi, ktoré sú neučesateľné.
Príčiny
Za vznik syndrómu neučesateľných vlasov sú zodpovedné mutácie, ktoré postihujú gény zodpovedné za štruktúru vlasov. Narušenie ich funkcie vedie k abnormalitám rastu vlasov, ktoré potom rastú neorganizovane, do rôznych smerov, čo spôsobuje typický vzhľad strapatosti. Postihnutí sú muži aj ženy.
Diagnostika
Diagnostika je obvykle vedená dermatovenerológom, ktorý vlasy vyšetrí zrakom, hmatom a následne aj pod mikroskopom. Genetické metódy môžu odhaliť mutované gény.
Terapia
Syndróm neučesateľných vlasov, okrem kozmetických problémov, nespôsobuje iné zdravotné problémy, a preto si nevyžaduje terapiu. Vo všeobecnosti sa odporúčajú opatrenia, ktoré pomáhajú vlasy šetriť: vyhýbanie sa farbeniu vlasov, nadmernému česaniu, používaniu tepla (fény, kulmy a iné).