Mediastinitída
18.06.2024
Mediastinum je centrálna časť hrudníka nachádzajúca sa medzi pľúcami. Obsahuje srdce, veľké krvné cievy (aorta, duté žily), priedušnicu, ezofágus (pažerák), týmus, lymfatické uzliny a rôzne nervy. Mediastinitída je zápal alebo infekcia mediastína. Hoci mediastinitída je zriedkavá, ide o život ohrozujúcu a vyžaduje okamžitú liečbu. Existuje viacero príčin mediastinitídy, najčastejšiou príčinou je pooperačná mediastinitída. Zvyčajne prebieha akútne a má rýchly priebeh. Existuje aj takzvaná fibrózna mediastinitída, ktorá prebieha chronicky. Diagnóza sa stanoví na základe zobrazovacích vyšetrení. Terapiou je kombinácia antibiotickej terapia a chirurgického ošetrenia.
Prejavy
- Retrosternálna bolesť (za hrudnou kosťou).
- Bolesť môže vyžarovať do chrbta.
- Podkožný emfyzém na krku a tvári. Emfyzém označuje stav, pri ktorom dochádza k nahromadeniu voľného vzduchu, v tomto prípade v podkoží.
- Horúčka, tachykardia (zrýchlenie srdcového rytmu), tachypnoe (zrýchlená frekvencia dychu).
- Syndróm hornej dutej žily.
- Obštrukcia horných dýchacích ciest.
- Pleuritída a perikarditída.
- Sepsa až septický šok.
Príčiny
Existuje veľké množstvo príčin mediastinitídy.
- Častou príčinou mediastinitídy je ruptúra (prasknutie) priedušnice alebo pažeráka. K ruptúre môže dôjsť po endoskopickom zákroku, pri Boerhaaveho syndróme alebo pri aspirácii cudzieho telesa.
- Medzi ďalšie príčiny spojené s mediastinitídou patrí traumatické poranenie, infekčné alebo zápalové postihnutie orgánov mediastína.
- Pooperačná mediastinitída sa vzťahuje na mediastinitídu v súvislosti s pooperačnými zákrokmi. Najčastejšie vzniká pri hrudnej chirurgii. Predpokladá sa, že je spôsobená intraoperačným zavlečením infekcie alebo infekciou chirurgickej rany, ktorá sa šíri do mediastina.
- Zostupná nekrotizujúca mediastinitída zahŕňa šírenie infekcie z patologických procesov hlavy alebo krku, ako sú krčné abscesy, Ludwigova angína a iné zubné infekcie.
- Presná etiológiu spôsobujúca fibróznu, teda chronickú mediastinitídu nie je známa. Niektoré práce naznačujú, že by jej vznik mohol súvisieť s infekciou spôsobenou histoplazmou.
Diagnóza
Akútna mediastinitída je život ohrozujúci stav, preto je nutné včasné stanovenie diagnózy. V laboratórnom vyšetrení sú elevované markery zápalu. Röntgen a CT hrudníka zobrazia charakteristické zmeny mediastína, ktoré podporujú diagnózumediastinitídy.
Terapia
Liečba akútnej mediastinitídy spočíva v kombinácii antibiotickej liečby a chirurgickom ošetrení, ktoré sa líši v závislosti od príčiny. Chronická mediastinitída je z terapeutického hľadiska náročnejšia, vzhľadom na to, že príčina nie je známa a neexistuje štandardizovaný postup.