Histamínová intolerancia
18.07.2022
Príznaky
- Malátnosť
- Pocit ťažkých nôh
- Triaška
- Bolesť brucha po jedle
- Bolesť brucha
- Bolesť hlavy
- Bolesť kĺbov
- Bolesť pri menštruácii
- Bolesť svalov
- Búšenie srdca
- Časté infekcie
- Časté smrkanie nosom
- Chrapot
- Dýchavičnosť
- Kŕče v bruchu
- Nevoľnosť
- Točenie hlavy - vertigo
- Depresia
- Ekzém
- Hnačka
- Jemné pokašliavanie
- Krátkodobá strata vedomia - mdloba, synkopa, kolaps
- Nadúvanie
- Nechutenstvo do jedla
- Nekľud
- Neplodnosť
- Nepravidelná činnosť srdca
- Nervozita
- Nízky krvný tlak
- Opuch končatín
- Opuch
- Opuchnuté prsty
- Plný nos
- Poruchy menštruačného cyklu
- Poruchy pamäti
- Poruchy nálady
- Tras
- Pupienky
- Svalová slabosť
- Svrbenie kože
- Únava
- Úzkosť
- Vlhký kašeľ
- Vykašliavanie hlienu
- Kožná vyrážka
- Vysilenosť
- Začervenaná koža
- Zrýchlený tep
- Zvracanie
Príčiny
Príčinou histamínovej intolerancie je porucha metabolizmu histamínu. Vzniká nepomer medzi prísunom a odbúravaním histamínu v tele. Jeho zvýšené množstvo v organizme sa následne prejavuje rôznymi ťažkosťami. Histamín sa vo vyššej miere dostáva do tela potravinami.
Zdrojom histamínu sú samotné potraviny (rastliny, živočíchy), ale aj mikroorganizmy, tými sú baktérie, ktoré pôsobia na jedlo počas skladovania, sú to produkty s vysokým obsahom bielkovín, ako ryby, mäso, syry. Existujú potraviny, ktoré nepriamo zvyšujú hladinu histamínu, sú to vaječné bielka, bravčové mäso, jahody, citrusy či paradajky.
Hladinu histamínu zvýši aj patologická črevná mikroflóra, krvácanie v tráviacom trakte a aj látky, ktoré uvoľňujú histamín, liberátory. Zníženú aktivitu enzýmov,ich blokáciu spôsobujú rôzne látky, niektoré lieky, ochorenia tráviaceho traktu, a to najmä chronické zápaly čreva. Pôvodcom môže byť aj genetický defekt tvorby enzýmu, nepomer v mechanizme niekedy nastáva aj u zdravého človeka.
Nastáva nepomer medzi prísunom a mechanizmom odbúravania histamínu. Chybná rovnováha môže vzniknúť na základe viacerých činiteľov.
Ako vzniká nepomer:
- zvýšený obsah histamínu v potrave
- zvýšený prísun látok, ktoré uvoľňujú histamín, histamínové liberátory
- prísun látok , ktoré blokujú enzým rozkladajúci histamín
- N - metyltransferáza, ktorý rozkladá endogénny histamín
- diamínooxidáza, rozkladá exogénny histamín
- vyplavením telu vlastného histamínu vo zvýšenej miere
- zníženou funkciou enzýmu pôsobiaceho na rozklad histamínu
Diagnostika
Opiera sa o anamnézu a klinický obraz. Vylúčiť sa musí iné ochorenie, ako je zápal čreva, Crohnova choroba, Helicobacter pylori, vylúčenie alergie a kožný test.
Diferenciálna diagnostika zahŕňa aj vyšetrenie krvi na základné parametre, krvný obraz, biochémiu, cukor, pečeňové testy. Stanovuje sa hladina IgE, zápalové parametre, CRP, počet eozinofilov. Dopĺňajú sa ostatné vyšetrenia podľa vyskytnutých ťažkostí, a to neurologické, kožné, kardiologické. Pri bolestiach brucha aj endoskopia, RTG, USG či CT. Nápomocná je eliminačná diéta a následný test záťažou potravinami, ktoré majú vyššiu koncentráciu histamínu.
Lekár zisťuje rôzne informácie a medzi hlavné otázky patrí:
- existuje spojitosť medzi konzumáciou potravín a ťažkosťami?
- aký časový úsek sa vyskytuje od konzumácie po príznaky
- určenie problematických potravín aj s ich približnou hodnotou histamínu
- existujú iné ochorenia či alergia
- aký je klinický nález a vyšetrenie od hlavy po päty
- napríklad stav pokožky, jej farba, vyrážky
- dýchanie, kašeľ, piskoty
- srdcovú činnosť, zrýchlenie, nepravidelnosť, krvný tlak
- vyšetrenie brucha pohmatom, poklepom
Priebeh
Priebeh histamínovej intolerancie záleží na viacerých faktoroch. Príznaky sú akútne, ktoré nastupujú niekoľko minút od zjedenia rizikovej stravy až do hodiny.
Ťažkosti ako hnačka, kŕče v bruchu, nadúvanie brucha sú prvou vlnou tráviacich ťažkostí spolu s kožnými prejavmi. Na koži je vidieť začervenanie, vyrážky a známu urtiku, čiže žihľavku. Koža svrbí, a to aj pre dráždenie nervových zakončení. Rozšírenie ciev spôsobuje prienik tekutiny z ciev, čo je príčinou opuchov. Rozšírenie krvného riečiska má za následok nízky tlak. Ten môže spôsobiť kolaps.
Celková symptomatológia môže byť mierna, ale aj búrlivá. Chronické ťažkosti ako sú únava, poruchy pamäti, koncentrácie, nervozita. Pridružiť sa môže úzkosť, depresia, dokonca, schizofrénia. Bolesť hlavy má migrenózny charakter, zhoršuje ju pohyb. Časom nastupuje slabosť svalov a iné komplikácie, u žien ťažkosti s menštruáciou, plodnosťou, tehotenstvo prebieha rizikovo. Závažné je ohrozenie gravidity potratom.
Liečba
Vyžaduje prísne obmedzenie dodávania histamínu do tela. Základom čoho je vylúčenie potravín s vysokým obsahom histamínu. Diéta si však vyžaduje aj obmedzenie produktov, ktoré nepriamo vplývajú na vyššiu hladinu histamínu.
Diéta by sa mala dodržiavať až po diagnostike ochorenia. Odporúčajú sa čerstvé potraviny s minimálnym obsahom histamínu. Potraviny sa nemajú po príprave skladovať a ohrievať.
Ako farmaká sa podávajú antihistaminiká. Pri farmakologickej liečbe je dôležité dať pozor, aby nemal človek v dlhodobej liečbe iného ochorenia lieky,ako antidepresíva, niektoré analgetiká, antireumatiká, antihypertenzíva, diuretiká či mukolytiká a iné.