Lichen planus
17.06.2024
Lichen planus je chronické zápalové ochorenie neznámeho pôvodu, ktoré najčastejšie postihuje jedincov vo veku 30 – 60 rokov a vyznačuje sa rôznymi typmi lézií na koži a sliznici. Najčastejšími léziami sú fialové papuly (drobné hrbolčeky) s dobre ohraničenými, nepravidelnými okrajmi, ktoré sa typicky vyskytujú na zápästiach, dolných končatinách a genitálnej oblasti. Ochorenie sa diagnostikuje na základe klinického obrazu, ale môže byť potvrdené dermatoskopiou a biopsiou. Liečba primárne pozostáva z vysokých dávok kortikosteroidov, ktoré sú aplikovane topicky (lokálne), ale môže zahŕňať aj perorálne kortikosteroidy a fototerapiu v prípadoch rozsiahleho alebo formy ochorenia, ktorá nereaguje na podávané kortikosteroidy. Lichen planus je chronické recidivujúce ochorenie, s výnimkou kožnej formy, ktorá môže spontánne ustúpiť.
Prejavy
Lichen planus môže postihovať kožu, sliznice a oblasť genitálu podľa čoho rozlišujeme nasledujúce formy.
- Kožná forma sa prejavuje fialovými, dobre ohraničenými papulami (vyvýšené lézie charakteru hrbolčeku) alebo plakmi (ploché lézie pripomínajúce povlaky), ktorých povrch je rovný a okraj nepravidelný. Tieto lézie sú často sprevádzané intenzívnym svrbením. Niekedy na povrchu môžu byť prítomné biele strie, ktoré sa nazývajú Wickhamove strie. Typicky sa lézie vyskytujú na končatinách, v oblastí zápästí, členkov, ale môžu sa objaviť aj v oblasti trupu.
- Slizničné formy môžu prebiehať ako asymptomatické lézie, ktorých jediný prejav je typický vzhľad s prítomnosťou bielych strií, alebo naopak ako bolestivé lézie. V prípade postihnutia pažeráka môžu okrem bolesti pri prehĺtaní spôsobovať aj ťažkosti s prehĺtaním.
- Genitálna forma sa vyskytuje v oblasti vulvy u žien a žaluďa penisu u mužov. Hlavným prejavom lichen planus v tejto oblasti, je podobne ako na koži, svrbenie, ale tiež pocit pálenia a dyspareunia, teda bolestivý pohlavný styk.
Príčiny a výskyt
Presná príčina vzniku ochorenia doposiaľ nie je známa, predpokladá sa však autoimunitný podklad a súvislosť s hepatitídou typu C. Lichen planus je považovaný za vzácne ochorenie, ktorého výskyt sa odhaduje na 1% s najvyšším výskytom u ľudí vo veku 30 – 60 rokov.
Diagnostika
Lichen planus sa diagnostikuje na základe charakteristického klinického obrazu. Pomocnou diagnostickou metódou je dermatoskopia, ktorá umožní detailnejšie zobrazenie lézií a Wickahamových strií. V diagnostike môžeme použiť aj biopsiu, ktorá má okrem iného úlohu aj vo vylúčení spinocelulárneho karcinómu. Pacienti trpiaci lichen planus majú vyššie riziko vzniku spinocelulárneho karcinómu.
Terapia
V liečbe ochorenia zohrávajú dominantnú úlohu topicky aplikované kortikosteroidy. V niektorých prípadoch môže byť indikovaná aplikácie priamo do lézií injekčne. V prípadoch, že topicky aplikované kortikosteroidy sú nedostatočné, je možné systémové použitie kortikosteroidov vo forme tabletiek. Medzi iné metódy patrí fototerapia, retinoidy a na úľavu od svrbenia je možné použiť antihistaminiká.