Siedma choroba (Syndróm ruky, nohy, ústa)
16.06.2024
Siedma choroba enterovírusové ochorenie, pre ktoré sú typické aftózna stomatitída a exantém na akrálnych častiach tela - dlane rúk a chodidlá nôh. Ide o typicky detské ochorenie, ktoré sa v 95% vyskytuje u detí mladších ako 5 rokov. Je preto nutné počas ochorenia Napriek tomu sa môže preniesť aj na dospelých a môže mať aj závažnejší priebeh ako u detí. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktorého pôvodcom ochorenia sú enterovírusy, hlavne Coxsackie vírus. Ochorenie sa prenáša kvapôčkami alebo orofekálne. Inkubačná doba, teda obdobie od nakazenia sa až po prvé prejavy ochorenia, sú tri až šesť dní. Maximum výskytu ochorenia sú letné mesiace.
Prejavy
Prodrómy, teda prejavy pred samotným klinickým obrazom ochorenia môžu chýbať alebo sa môžu objaviť nešpecifické príznaky, ako sú zvýšená telesná teplota, nechutenstvo, bolesti v krku a bolesť brucha. V niektorých prípadoch môže byť prítomná hnačka a zväčšené lymfatické uzliny. Následne sa prejaví vlastné ochorenie:
- Aftózna stomatitída – afty v oblasti ústnej dutiny - výsev je veľmi bolestivý a dieťa môže kvôli bolesti odmietať jesť a piť. Práve preto môže byť v niektorých prípadoch nutná hospitalizácia.
- Exantém na distálnych častiach končatín, na dlaniach, chodidlách, chrbtoch rúk a nôh.
- Horúčka trvajúca približne dva dni.
Diagnostika
Diagnózu je možné najčastejšie stanoviť na základe klinického obrazu, v laboratórnych výsledkoch môže byť mierne zvýšený C-reaktívny proteín (CRP), zvýšené hladiny bielych krviniek . Diagnóza sa potvrdzuje na základe serologického vyšetrenia (vyšetrenie protilátok). Jediná spoľahlivá metóda na odlíšenie vyvolávateľa ochorenia je PCR analýza. Ochorenie je nutné odlíšiť od ovčích kiahní – tie, na rozdiel od siedmej choroby, majú typicky vyskytujúce sa všetky štádiá vyrážky na tele. Takýto symptóm označujeme aj ako „obraz nočnej oblohy“.
Liečba
Liečba je zvyčajne iba symptomatická. Na ošetrenie bolestivých aftóznych prejavov v ústnej dutine používame antiseptiká s benzydamínom, teoreticky je možné použiť lokálnu aplikáciu lidokaínu. Problémy s príjmom potravy u detí možno obmedziť aj podaním bežných analgetík, napríklad paracetamolu. Pri svrbení kože môže priniesť úľavu celkové podanie antihistaminík. Pľuzgieriky na koži nie je vhodné poškodzovať vzhľadom na riziko prenosu infekcie.