Forestierova choroba
28.05.2024
Forestierova choroba, tiež známa ako difúzna idiopatická skeletálna hyperostóza, je chronické ochorenie charakterizované nadmerným rastom kostného tkaniva v miestach, kde sa šľachy a väzy pripájajú na kosti, najčastejšie v oblasti chrbtice. Toto ochorenie vedie k tvorbe kostných výrastkov (osteofytov) a k osifikácii (stvrdnutiu) tkanív, čo môže spôsobovať bolesť, stuhnutosť a obmedzenú pohyblivosť.
Etiológia:
Príčina vzniku Forestierovej choroby nie je presne známa, ale predpokladá sa, že jej vznik je spojený s faktormi, ako je starnutie, obezita, diabetes mellitus a genetická predispozícia. Ochorenie najčastejšie postihuje mužov vo veku nad 50 rokov.
Príznaky:
- bolesť a stuhnutosť chrbtice
- obmedzená pohyblivosť chrbtice
- bolesť a stuhnutosť iných kĺbov
- kostné výrastky (osteofyty)
- ťažkosti s prehĺtaním
- svalová slabosť
- znížená citlivosť alebo brnenie
Diagnostika:
Diagnostika ochorenia prebieha na základe fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích metód. Najčastejšie sa realizuje röntgenové vyšetrenie chrbtice, ktoré odhalí charakteristické kostné výrastky (osteofyty) a osifikáciu väzov. Zvyčajne je potrebné doplniť CT alebo MRI vyšetrenie pre detailnejšie zobrazenie postihnutých oblastí.
Terapia:
Liečba Forestierovej choroby sa zameriava na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života. Terapeutický postup zahŕňa fyzikálnu terapiu na zvýšenie pohyblivosti a zníženie stuhnutosti, lieky proti bolesti a zápalu na zmiernenie bolesti. V závažných prípadoch, kde kostné výrastky spôsobujú problémy, ako je kompresia nervov alebo ťažkosti s prehĺtaním, môže byť potrebná operácia na odstránenie týchto výrastkov. Obezita je rizikovým faktorom pre Forestierovu chorobu, preto je dôležité udržiavať zdravú telesnú hmotnosť prostredníctvom vyváženej stravy a fyzickej aktivity. Mierna a pravidelná fyzická aktivita, ako je chôdza, plávanie alebo jóga, udržujú pohyblivosť kĺbov a znižujú stuhnutosť.