Castlemanova choroba
21.05.2024
Castlemanova choroba, známa aj ako angiofolikulárna hyperplázia lymfatických uzlín, je zriedkavé ochorenie lymfatických uzlín. Ide o stav charakterizovaný neobvyklým rastom buniek v lymfatických uzlinách. Choroba je pomenovaná po doktorovi Benjaminovi Castlemanovi, ktorý ju prvýkrát opísal v roku 1956.
Rozdelenie a príznaky:
Castlemanova choroba sa vyskytuje v dvoch hlavných formách:
- Unicentrická Castlemanova choroba: Táto forma postihuje iba jednu lymfatickú uzlinu alebo jednu skupinu uzlín. Je častejšia a obvykle menej závažná ako multicentrická forma. Príznaky zahŕňajú hmatateľný opuch lymfatickej uzliny, únavu, horúčky a nočné potenie.
- Multicentrická Castlemanova choroba: Multicentrická forma je zriedkavejšia, ale závažnejšia. Postihuje viacero lymfatických uzlín a môže byť spojená so systémovými príznakmi, ako sú horúčky, nočné potenie, úbytok hmotnosti, anémia (chudokrvnosť), zväčšenie pečene alebo sleziny. Multicentrická forma je častejšia u ľudí s oslabeným imunitným systémom.
Diagnostika:
Castlemanova choroba sa diagnostikuje kombináciou fyzikálneho vyšetrenia, zobrazovacích metód a histologického vyšetrenia lymfatických uzlín. Lekár najprv hodnotí príznaky pacienta a vykonáva fyzikálne vyšetrenie. Následne sa zobrazujú lymfatické uzliny metódami, ako je počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonanacia (MRI). Definitívna diagnóza sa stanoví na základe biopsie a histológie lymfatických uzlín.
Terapia:
Liečba Castlemanovej choroby závisí od jej typu:
- Unicentrická Castlemanova choroba: Hlavným spôsobom liečby unicentrickej formy je chirurgické odstránenie postihnutej lymfatickej uzliny. Tento terapeutický postup často vedie k úplnému vyliečeniu pacienta.
- Multicentrická Castlemanova choroba: Liečba multicentrickej formy je komplexnejšia a zahŕňa kombináciu imunoterapie, chemoterapie a rádioterapie.