Karcinoid
13.05.2024
Karcinoid je nádor vyvíjajúci sa z neuroendokrinných buniek. Tieto bunky sú schopné produkovať rôzne hormóny a chemické látky. Karcinoidy sú zvyčajne pomaly rastúce nádory, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v tráviacom trakte a pľúcach. Aj keď väčšina karcinoidov je benígna (nezhubná), niektoré sa vyvinú do malígneho stavu (karcinoidový karcinóm).
Etiológia:
Presná príčina vzniku nádoru nie je zatiaľ objasnená. Karcinoidy sa vyskytujú v rôznych častiach tela, najčastejšie sú lokalizované v tráviacom trakte (najmä v tenkom čreve, hrubom čreve alebo žalúdku) a v pľúcach. Okrem toho sa môžu vyskytovať aj v iných orgánoch a tkanivách, ako napríklad pankreas, pečeň, vaječníky a dokonca aj v kostiach.
Príznaky:
Príznaky karcinoidu sa líšia v závislosti od umiestnenia nádoru a od produkcie účinných látok bunkami nádoru. Symptómy sa zvyčajne záchvatovito objavujú a náhle ustupujú. Súbor príznakov, ktoré vznikajú, sa označuje ako karcinoidový syndróm.
- bolesť brucha
- hnačka
- nevoľnosť a zvracanie
- krvácanie z tráviaceho traktu
- dýchavičnosť a kašeľ
- búšenie srdca
- úbytok hmotnosti
- horúčka a zimnica
- návaly tepla
- náhle sčervenanie tváre (flush)
Diagnostika:
Diagnostika karcinoidu začína anamnézou a fyzikálnym vyšetrením, počas ktorých lekár zhodnotí symptómy pacienta. Ďalej sa používajú zobrazovacie vyšetrenia, ako sú počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI) alebo ultrasonografia (USG), na zobrazenie nádoru a jeho umiestnenia v tele. Endoskopické vyšetrenia umožňujú priame pozorovanie nádoru v tráviacom trakte a získanie bioptickej vzorky tkaniva na ďalšie vyšetrenie (histológiu).
Terapia:
Liečba karcinoidu závisí od umiestnenie nádoru, jeho veľkosti a šírenia. U malých nádorov sa preferuje chirurgické odstránenie, zatiaľ čo u väčších, metastázujúcich karcinoidov sa uplatňuje kombinácia chirurgickej liečby, chemoterapie a biologickej liečby.