Sínusitída
12.05.2024
Sinusitída je zápal prínosových dutín. Prebieha často ako komplikácia akútnej rinitídy, môže nadväzovať aj na zápaly zubného lôžka. Akútne zápaly sú častejšie vírusového pôvodu, na ktoré môže nasadať bakteriálna superinfekcia. Najčastejšie sa jedná o zápal ethmoidálnej (čuchovej) dutiny a čeľustnej dutiny. Nezriedka dochádza k zápalu vo viacerých dutinách (pansinusitída).
Chronická sinusitída postihuje pacientov s deviáciou nosovej prepážky, po traumách, ale aj pri cystickej fibróze. Býva častejšia u imunosuprimovaných pacientov a je väčšinou bakteriálneho pôvodu. Komplikáciou chronickej sinusitídy je vznik polypov. Ochorením trpí asi 5 % populácie.
Príčiny
Akútna bakteriálna sinusitída najčastejšie nasadá na predchádzajúcu vírusovú infekciu dýchacích ciest - hovoríme teda o sinusitíde rhinogénneho pôvodu, pričom najčastejšími pôvodcami u detí sú Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, ďalej Moraxella catarrhalis. Až v 13 % je sinusitída odontogénneho pôvodu. Medzi lokálne príčiny chronických rinosinusitíd (rhinitída a sinusitída často prebiehajú súčasne kvôli všeobecnej prepojitosti systému) - cysta maxilárnej dutiny, choanálny polyp, odontogénna príčina, prítomnosť cudzieho telesa.
Klasifikácia
- Podľa lokalizácie - jednostranná, bilaterálna, pansinusitída - postihnutie všetkých dutín na jednej strane.
- Podľa dĺžky trvania - akútna (do 4 týždňov), subakútna (4 až 12 týždňov), chronická (nad 12 týždňov).
Prejavy
- Typický dvojfázový priebeh choroby z prechladnutia (rozvoj 1-2 týždne po chorobe z prechladnutia).
- Bolesť hlavy zhoršujúca sa pri predklone.
- Bolesť zubov hornej čeľuste.
- Hnisavý výtok z nosa, sťažená nosová priechodnosť, porucha čuchu.
- Huhňavosť, kašeľ.
- Celková únava, subfebrílie až febrílity.
- Nedostatočná odpoveď na liečbu dekongestívami.
Diagnostika
Lekárom prvého kontaktu je všeobecný lekár, ktorý môže v prípade vážnejšieho stavu odoslať pacienta na ORL vyšetrenie. Na ORL vyšetrení sa vykoná diafanoskopia, RTG v poloaxiálnej projekcii prípadne CT dutín. V laboratórnom náleze pri bakteriálnej sinusitíde nachádzame zvýšené zápalové parametre, ako je leukocytóza (zvýšená hladina bielych krviniek) s neutrofíliou (neutrofil patrí medzi biele krvinky), elevácia CRP a zvýšená sedimentácia. V indikovaných prípadoch je možné kultivovať punktát z ústia postihnutej dutiny pri endoskopii, bežné kultivačné vyšetrenie výteru z nosa či krku nebýva prínosné.
Terapia
Odporúča sa kľudový režim, antibiotická terapia v prípade bakteriálnej príčiny. Základná doba podávania antibiotík je 10 dní a možno ju v indikovaných prípadoch predĺžiť až na 15 dní.
Podporná liečba pozostáva z používania dekongesčných prípravkov na sliznicu (nosné kvapky a perorálna dekongestíva), reflexné prehrievanie paží alebo dolných končatín vo vodnom kúpeli. V prípade, že dochádza k retencii hnisu, sa vykonáva pukcia čeľustnej dutiny či vonkajší návrt čeľustnej dutiny.