Pompeho choroba
30.04.2024
Pompeho choroba je genetické ochorenie, patriace medzi glykogenózy, spôsobené nedostatkom enzýmu nazývaného alfa-glukozidáza. Tento enzým je zodpovedný za rozklad glykogénu, zásobnej formy cukru v bunkách. Pri poruche funkcie alfa-glukozidázy alebo jej nedostatku sa glykogén hromadí v bunkách, čo vedie k poškodeniu svalov, najmä srdcového svalu, dýchacích svalov a kostrového svalstva.
Príznaky:
- svalová slabosť
- úbytok svalovej hmoty
- dýchavičnosť
- kardiálne poruchy (arytmie, kardiomyopatia, srdcové zlyhávanie)
- nadmerná únava
- poruchy spánku
- problémy s prehĺtaním
- zväčšený jazyk
- hepatomegália (zväčšenie pečene)
Diagnostika:
Diagnostika Pompeho choroby zahŕňa kombináciu fyzikálneho vyšetrenia, laboratórnych testov a zobrazovacích vyšetrení. Laboratórne testy zisťujú hladiny enzýmu alfa-glukozidázy v krvi alebo iných markerov, ktoré môžu naznačovať prítomnosť hromadenia glykogénu v bunkách. Zo zobrazovacích metód sa využíva napríklad ultrasonografia, ktorá môže identifikovať zväčšenie pečene. MRI (magnetická rezonancia) svalov poskytuje detailné obrazy svalov a elektromyografia (EMG) sa používa na meranie elektrickej aktivity svalov. Potvrdenie diagnózy si vyžaduje genetické testy, ktoré identifikujú mutácie v génoch spojených s touto chorobou.
Terapia:
Liečba Pompeho choroby je zameraná na zmiernenie príznakov a spomalenie progresie ochorenia.
enzýmová substitučná terapia: Je hlavnou formou liečby Pompeho choroby. Pacientom sa podáva syntetický alebo rekombinantný enzým alfa-glukozidáza, ktorý úplne chýba alebo je v nedostatočnom množstve. Tento enzým pomáha rozkladať nahromadený glykogén v bunkách.
fyzioterapia: Rehabilitačné cvičenia pomáhajú udržiavať svalovú silu, flexibilitu a pohyblivosť.
podpora dychových funkcií: Pri progresívnych respiračných ťažkostiach môže byť potrebná podpora dychových funkcií.
liečba kardiálnych porúch