Septická artritída
24.04.2024
Pyogenná artritída tak isto septická alebo hnisavá artritída znamená hnisavý infekčný zápal kĺbu spôsobený zvyčajne baktériami. Výskyt ochorenia je častejší v detskom veku najmä do 5 rokov. Najčastejšie je postihnutý kolenný a bedrový kĺb. Je nutné skoré rozpoznanie diagnózy a rýchle nastavanie liečby pre riziko doživotnej dysfunkcie kĺbu a sepsy.
Príčiny
Baktérie sa do kĺbu dostanú najčastejšie hematogénnou cestou čiže prostredníctvom krvi v nadväznosti na infekciu v respiračnom alebo gastrointestinálnom trakte. V menšine prípadov dôjde k priamej inokulácii baktérii pri operáciách v oblasti kĺbu alebo prestupom zo zapáleného ložiska z kostí pri osteomyelitíde. Najčastejším patogénom je Stafylococcus aureus, ďalej Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae, menej často gram negatívne baktérie ako Kingella kingae, Neisseria gonorrhoae, Neisseria mengitidis, Hemofilus influenzae, Salmonella.
Klinika
Ochorenie sa prejavuje náhlym nástupom horúčky a bolesti v danom kĺbe, je prítomný aj opuch a obmedzená hybnosť. Najčastejšie je postihnutý kolenný, bedrový kĺb. Koža v oblasti kĺbu je začervenaná, teplá, je prítomný opuch. Dieťa má prejavy infekcie ako horúčka, schvátenosť, nechutenstvo.
Diagnostika
Podozrenie na ochorenie nastáva pri typických príznakoch a po fyzikálnom vyšetrení. V laboratórnych parametroch sa ukážu zvýšené zápalové parametre, zmnožené biele krvinky. Zvyčajne sa realizuje röntgenová snímka na odlíšenie iných príčin bolesti kĺbu ako osteomyelitída alebo zlomenina. Na ultrazvukovom vyšetrení sa zobrazí zmnožená synoviálna tekutina kĺbu ako ukazovateľ zápalu v kĺbe. Najpresnejšia zobrazovacia metóda je magnetická rezonancia, no často nie je dostupná a zvyčajne vyžaduje sedáciu detského pacienta. Patogén sa stanoví z punkcie synoviálnej tekutiny kĺbu alebo z hemokultúry.
Liečba
Antibiotická terapia sa nasadí po odobratí hemokultúry zo začiatku empiricky v závislosti predpokladané patogéna a veku pacienta. Zvyčajne ide o dvojkombináciu antibiotík. Ďalej sa realizuje drenáž synoviálneho výpotku, výplach kĺbu a odstránenie hnisu. Je nutný kľudový režim, šetrenie končatiny, užívajú sa analegetiká a nesteroidné antiflogistiká na zmiernenie bolesti.