Embólia plodovou vodou
21.04.2024
Embólia plodovou vodou je prienik plodovej vody do obehu matky s následným zablokovaním pľúcneho riečiska a vznikom pľúcnej hypertenzie. Ide o veľmi závažnú, život ohrozujúcu pôrodnú komplikáciu, ktorá sa vyskytuje zriedkavo (1:80 000 pôrodov). Tento proces sa viac podobá anafylaxii ako na embóliu, preto sa tiež niekedy označuje termínom anafylaktoidný syndróm tehotenstva - AFE. U niektorých žien môže AFE viesť k miernemu stupňu orgánovej dysfunkcie, zatiaľ čo u iných môže viesť ku koagulopatii, šokovému stavu, kardiovaskulárnemu kolapsu až smrti. Plodová voda tekutina sa dostáva do materského obehu, tento stav si vyžaduje okamžitú pôrodnícku a anesteziologickú starostlivosť.
Príčiny
- Predčasné odlučovanie placenty.
- Placenta accreta – patologické prirastenie placenty k stene maternice.
- Ochorenia pupočníka – krátky pupočník.
- Transplacentárny cisársky rez.
- Operácie v tretej dobe pôrodnej.
- Mŕtvy plod.
- Preeklampsia.
- Poranenia hrdla maternice.
Príznaky a diagnóza
V prvej fáze sú príznaky embólie plodovou vodou rovnaké ako pri tromboembólii, a to rôzne vyjadrené kardiopulmonálne zlyhanie. Dochádza k významnej dýchavičnosti a hypotenzii s poklesom saturácie krvi pod 80 %.Pokiaľ to pacientka prežije, vznikajú do 15-minút príznaky život ohrozujúcej diseminovanej intravaskulárnej koagulácie DIC, čo je stav, kedy dôjde k nadmernému tvorbu krvných zrazením až následkom toho dôjde ku konzumpčnej strate krvných doštičiek v periférii, v dôsledku čoho pacientka začne krvácať. Rozvíja sa syndróm dychovej tiesne a akútne obličkové zlyhanie. Na základe rozvíjajúceho sa klinického obrazu sa snažíme o čo najrýchlejšie ukončenie tehotenstva.
Definitívne je obvykle embólia plodovou vodou diagnostikovaná až post mortem, podľa nálezu v pľúcnom tkanive, kde sa typicky nachádza lanugo, kožné epitely plodu a mekonium (smolka).
Profylaxia a liečba
K profylaxii sa odporúčajú podobné všeobecné zásady ako pri trombombolii (špecifické postupy nie sú známe). Tiež liečba je obdobná ako pri tromboembólii, čo najskôr kompletná terapia DIC, terapia hypotenzie, profylaxia obličkového zlyhania a kŕčov. V prípade začínajúceho klinického obrazu DIC rýchlo zaobstaráme krvnú transplantáciu a zaisťujeme náhradu fibrinogénu, ktorý je dostupný na každom gynekologickom pracovisku. Úmrtnosť na túto tehotenskú patológiu v posledných rokoch naštastie klesá. Stáva sa tak v dôsledku zvyšovania kvality intenzívnej starostlivosti a zaraďovaním ľahkých prípadov do registrov perinatologických patológií.