Uhryznutie psom
21.04.2024
Hráte sa so svojím psom a medzi vrčaním a vrtením chvostom sa môže stať, že vás pes uhryzne. Alebo môžete ísť po ulici a neznámy pes na vás môže zaútočiť. V každom prípade existujú kroky, ktoré musíte okamžite podniknúť na ošetrenie rany a zníženie rizika infekcie. Zvýšené riziko infekcie je u ľudí s diabetom a u imunokompromitovaných, napríklad po transplantácii alebo po chemoterapii. Do ôsmych hodín od uhryznutia by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.
Diagnostika a liečba
Lekár bude chcieť vedieť viac o psovi, ktorý vás pohrýzol a ako sa to stalo. Tiež pravdepodobne ranu znova vyčistia, nanesú antibiotickú masť a predpíšu antibiotickú liečbu, ak je prítomné riziko z infekcie. Po každom uhryznutí by ste sa mali uistiť, že viete, kedy bola vaša posledná injekcia proti tetanu – a že je očkovanie aktuálne. Zatiaľ čo očkovanie proti tetanu je účinné na 10 rokov, lekár môže odporučiť preočkovanie, ak je rana špinavá a od poslednej očkovacie dávky uplynulo viac ako päť rokov.
V závislosti od rany môže lekár odporučiť aj stehy. Vo všeobecnosti sa však rany po psoch nechávajú otvorené, aby sa zahojili, pokiaľ nie sú na tvári alebo ak by mohli zanechať obzvlášť vážne jazvy, ak by zostali nezašité.
Riziko bakteriálnej infekcie a besnoty
Zhruba polovica psích uhryznutí zanesie baktérie, vrátane stafylokokov, streptokokov ako aj kapnocytofágy. Neočkovaní a divokí psi môžu tiež potenciálne prenášať besnotu, takže lekár bude chcieť vedieť podrobnosti o psovi, ktorý vás pohrýzol.
Besnota (rabies) je vírusové ochorenie, antropozoonóza, ktoré dokáže potencionálne poškodiť centrálny nervový systém. Prenáša sa slinami uhryznutím. Príznaky besnoty sa u človeka prejavujú bolesťou hlavy, horúčkou, zníženou citlivosťou bolesti v mieste uhryznutia a mravčením v končatinách. V závažných prípadoch môže dôjsť k ochrnutiu, kóme až k smrti. Na Slovensku je našťastie veľmi dobrá situácia s očkovaním psov proti besnote a preto je riziko nákazy minimálne.
7 krokov ako sa postarať o ranu po uhryznutí psom
Ak vás pes uhryzne, okamžite vykonajte tieto kroky:
Ranu umyte - použite jemné mydlo a ranu prepláchnite teplou vodou z vodovodu po dobu 5 až 10 minút.
Zastavte krvácanie čistým, ideálne sterilným krytom.
Naneste voľne predajný antibiotický krém, ak ho máte.
Zabaľte ranu do sterilného obväzu.
Udržujte ranu obviazanú a vyhľadajte lekársku pomoc.
Vymeňte obväz niekoľkokrát denne.
Sledujte príznaky infekcie vrátane začervenania, opuchu, zvýšenej bolesti a horúčky.