Kabuki syndróm
19.04.2024
Kabuki syndróm je zriedkavé genetické ochorenie, ktoré dostalo pomenovanie podľa japonského divadelného umenia kabuki, kde herci nosia výrazný mejkap a extravagantné kostýmy.
Príčina:
Príčinou Kabuki syndrómu je mutácia v génoch KMT2D a KDM6A, ktoré sú zapojené do regulácie expresie génov počas embryonálneho vývoja. Tieto mutácie vedú k poruchám v raste a vývoji rôznych tkanív a orgánov, čo v konečnom dôsledku spôsobuje príznaky Kabuki syndrómu.
Príznaky:
- tvár pripomína nalíčeného herca japonskej divadelnej hry „Kabuki“
- odstávajúce uši
- oblúkovité obočie
- dlhé, tenké očné štrbiny
- široký nos s rovno stočenými nosnými dierkami
- výrazný úsmev s úzkou ústnou štrbinou
- rázštep podnebia
- krivá chrbtica
- deformácia kĺbov
- nižší vzrast
- porucha sluchu a zraku
- mentálna retardácia
- poruchy správania
- oneskorený vývoj reči a motorických schopností
- vývojové anomálie srdca
- poruchy vývoja obličiek a močového systému
Diagnostika:
Diagnostika Kabuki syndrómu zahŕňa kombináciu klinického vyšetrenia a genetického testovania. Lekár zvyčajne identifikuje charakteristické príznaky tohto syndrómu, ako sú výrazné rysy tváre, oneskorený vývoj, srdcové anomálie a ďalšie. Ak sa podozrenie na Kabuki syndróm potvrdí na základe klinických príznakov, odporučí sa genetické testovanie na identifikáciu prítomnosti mutácií v génoch spojených s týmto syndrómom.
Terapia:
Liečba Kabuki syndrómu je symptomatická, zameraná na riadenie jednotlivých príznakov a zlepšenie kvality života postihnutých jednotlivcov. Pacienti s Kabuki syndrómom profitujú z rôznych typov terapie, ako je fyzioterapia na zlepšenie motorických zručností, logopedická terapia na podporu reči a komunikácie, psychologická a pedagogická podpora. Ak sú prítomné súvisiace zdravotné problémy, ako sú srdcové vady, sluchové poruchy, epileptické záchvaty alebo zrakové abnormality, je dôležité ich riadne monitorovať a liečiť.