Šarlach
16.04.2024
Šarlach alebo scarlatina je infekčné ochorenie spôsobené beta-hemolytickým streptokokom skupiny A čiže Streptococcus pyogenes. Ide o hnisavú angínu so súbežnou vyrážkou na koži a horúčkou. Exantém vzniká na základe pyrogénnych exotoxínov produkovaných streptokokom a súbežnej imunitnej reakcie kože na dané exotoxíny.
Prenos a pôvodca
Pôvodcom ochorenia je už spomínaný Streptococcus pyogenes, ktorý produkuje exotoxíny. Imunitné bunky kože reagujú na dané exotoxíny výsevom. Nákaza je zvyčajne sprostredkovaná kvapôčkovým prenosom ale baktérie prežívajú na povrchoch predmetov aj niekoľko dní, čiže nie je nutný priamy kontakt. Inkubačná doba trvá 2-5 dní.
Klinické príznaky
Sú prítomné typické znaky streptokokovej angíny ako sýto červené zapálené mandle, vysoké horúčky, ďalej bolesti brucha, vracanie. Charakteristický je exantém, ktorý zvyčajne začína v podpazuší, v podbrušku, na vnútornej strane stehien a v slabinách, je drobný začervenaný charakteru “husej kože“. Neskôr sa šíri difúzne na celé telo a koža sa odlupuje najmä na dlaniach a ploskách nôh. Exantém je sprevádzaný cirkumorálnym výbledom, čiže vyblednutím v okolí úst v kontraste so začervenanými lícami, sýto červený tzv. malinový jazyk s vystúpenými papilkami na povrchu.
Diagnostika
Na základe typického klinického nálezu je vyjadrené podozrenie na ochorenie, ktoré sa potvrdí kultiváciou alebo rýchlotestom z výteru z mandlí. V laboratórnych parametroch pozorujeme zvýšené zápalové parametre, leukocytózu čiže zmnoženie bielych krviniek. Kedysi používaný sérologický test na dôkaz ASLO protilátok (antistreptolysin O) sa na diagnostiku šarlachu nepoužíva pre nepriekaznosť protilátok v čase klinických príznakov, keďže vzrastajú 3-6 týždňov po infekcii.
Liečba
Liečba spočíva v antibiotickej terapii Penicilínom po dobu 10 dní. Ďalej je na mieste symptomatická terapia antipyretikami, dostatočná hydratácia, kľukový režim a vitaminoterapia.