Golfový lakeť
06.04.2024
Golfový lakeť, nazývaný odborne ako mediálna epikondylitída, vzniká preťažením flexorových svalov zápästia. Ide o svalovú skupinu, ktorá zabezpečuje ohyb zápästia. Flexory zápästia sa upínajú na vnútornú stranu lakťa a bolesť je v prípade golfového lakťa prítomná na vnútornej strane lakťa.
Zaťaženie môže súvisieť so zamestnaním, voľnočasovými aktivitami a nemusí byť v každom prípade spôsobené len športom. Zápal vzniká mechanickým dráždením v oblasti úponov svalov.
Aký je rozdiel medzi tenisovým a golfovým lakťom?
Ide o veľmi podobné stavy, medzi ktorými jediný rozdiel je ich lokalita. Zatiaľ čo golfový lakeť vzniká v prípade poškodenia mediálnych, teda vnútorných ohýbačov, pri tenisovom lakti je lokalita na vonkajšej strane lakťa (laterálna epikondylitída). Diagnostika a určenie o aký typ problému je preto jednoduchá. Prejavy sú rovnaké pre oba stavy.
Príčiny
- Náhle poranenie – môže ísť o úplne bežné poranenia, ako je buchnutie lakťa o zárubňu alebo o stôl, čo môže viesť k bolestivosti a vzniku zápalovej reakcie.
- Chronické preťažovanie ruky – najčastejšie k tomu dochádza pri opakovanom jednostrannom pohybe. Rovnako následkom toho vzniká zápalová reakcia.
Prejavy
Na postihnutej končatine vzniká v oblasti lakťa výrazný opuch, začervenanie, ktoré značia začiatok zápalovej reakcie. S postupom narastá v oblasti vnútorného lakťa výrazná bolestivosť, ktorá môže mať pulzujúci a vystreľujúci charakter do okolia končatiny. V niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj horúčka a zimnica.
Liečba a prevencia
Okrem samotnej liečby je nevyhnutná aj prevencia, kedy sa odporúča pred športovou aktivitou vykonať dôkladný strečing horných končatín (samozrejme aj celého tela) a dôležitá je aj regenerácia a dostatočný odpočinok.
Liečba spočíva predovšetkým v dostatočnom kľudovom režime, končatina musí byť v pokoji. Končatina by nemala byť namáhaná a musí byť prítomný dostatočný čas na hojenie. Využívať sa môžu voľnopredajné protizápalové masti alebo krémy, ktoré dokážu aj urýchliť proces hojenia.
Ak nie je možné mať končatinu dlhodobo v kľude vzhľadom na zamestnanie, možné je vytvoriť podpornú ortézu. Ak takáto neinvazívna terapia nie je účinná a zápal prechádza do chronicity, indikované býva operačné riešenie. Po operácii je nutné dodržať rehabilitačný plán, ktorý sa môže uskutočniť u fyziatria alebo fyzioterapeuta.