Postcovidový syndróm
25.03.2024
Po vzniku infekcie COVID 19 sa postupne začali skloňovať termíny ako “long covid“ alebo “postcovidový syndróm“. Zo začiatku si treba upresniť terminológiu. Akútnym ochorenením COVID 19 sa rozumie prvé 4 týždne prejavu infekcie. Postcovidový syndróm zastrešuje mnoho príznakov či už fyzických alebo psychických, ktoré pretrvávajú 3 mesiace po začiatku akútneho ochorenia. Zároveň ide o symptómy, ktoré nie sú vysvetliteľné inými diagnózami.
Patofyziológia
Príčina príznakov pretrvávajúcich po prekonaní COVID 19 nie je úplne ozrejmená, no pravdepodobne ide o súhrn niekoľkých mechanizmov. Skúmali sa faktory ako perzistujúci vírus, poškodenie ciev, zvýšená zrážanlivosť krvi, genetika, autoimunita, dysregulácia imunitnej odpovede, a ďalšie. Rizikovými sú starší pacienti, pacienti s chronickými komorbidnými ochoreniami, s vyšším BMI, so závažným priebehom COVID 19, ženská populácia nad 20 rokov.
Príznaky
Symptómy post covidu alebo long covidu sa dajú rozdeliť na fyzické, psychické a kognitívne:
Fyzické:
- Únava
- Dýchavičnosť
- Svalová bolesť
- Nespavosť
- Porucha čuchu
- Bolesti hlavy
- Kašeľ
- Bolesti na hrudníku alebo búšenie srdca
- závrate
Psychické a kognitívne:
- Úzkosť
- Depresia
- Poruchy koncentrácie
- Poruchy pamäti
Diagnostika
Spočíva v potvrdení prekonania COVID 19 alebo stačí údaj o kontakte s chorobu osobou a následný prejav symptómov. Pacienti môžu byť na základe objektívneho nálezu a príznakov odoslaní ku špecialistom (kardiológ, neurológ, pneumológ,...). Je nutné rozlíšiť či ide o príznaky postcovidového syndrómu alebo ide o preexistujúce ochorenie, ktoré sa zhoršilo po prekonaní infekcie COVID 19.
Prevencia
Je štatisticky dokázaný nižší výskyt long covidu alebo postcovidového syndrómu u očkovaných pacientov. Vakcinácia je jedným z najúčinnejších spôsobov ako mu predísť. Ďalej sú účinné všeobecné hygienické opatrenia prechádzania nákazy ako umývanie rúk, nosenie rúška, izolácia chorých.