Cysta pankreasu
28.02.2024
Pankreatické cysty sú dutiny naplnené tekutinou nachádzajúce sa na alebo v pankrease. Pankreas je veľký a dôležitý orgán za žalúdkom, ktorý produkuje hormóny a enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení potravy. Cysty pankreasu sa zvyčajne odhalia počas zobrazovacieho vyšetrenia náhodne, pre iné príčiny.
Hlavné kategórie pankreatických cýst možno rozdeliť do dvoch skupín, nenádorové alebo neoplastické cysty. Každá skupina zahŕňa mnoho rôznych podtypov cýst, ako sú pseudocysty, serózne cystadenómy alebo mucinózne cystické neoplazmy. Väčšina z nich netvorí riziko nádorového zvratu a mnohé nespôsobujú ani žiadne príznaky. Ale niektoré cysty pankreasu môžu byť alebo sa môžu premeniť na nádor.
Prejavy
Cysty pankreasu sú mnoho krát bez príznakové a odhalia sa náhodne počas iných vyšetrení. Avšak, keď príznaky vytvárajú, môžu sa prejaviť v rôznych podobách. Najčastejšie sa stretávame s:
- Pretrvávajúca bolesť brucha, ktorá môže vyžarovať do oblasti chrbta.
- Nevoľnosť a vracanie.
- Strata váhy.
- Pocit sýtosti krátko po tom, ako začnete jesť.
Príčiny a rizikové faktory
Príčina väčšiny cýst pankreasu nie je známa. Niektoré cysty sú spojené so zriedkavými ochoreniami, vrátane polycystickej choroby obličiek alebo von Hippel-Lindauovej choroby, genetickej poruchy, ktorá môže postihnúť pankreas a iné orgány.
Pseudocysty často nasledujú po záchvate bolestivého stavu, pri ktorom sa tráviace enzýmy predčasne aktivujú a dráždia pankreas (pankreatitída). Pseudocysty môžu vzniknúť aj pri poranení brucha, napríklad pri autonehode.
Nadmerné užívanie alkoholu a žlčové kamene sú rizikovými faktormi pre pankreatitídu a pankreatitída je rizikovým faktorom pre pseudocysty. Rizikovým faktorom pre pseudocysty je aj poranenie brucha.
Prevencia
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť pseudocystám, je vyhnúť sa pankreatitíde, ktorá je zvyčajne spôsobená žlčovými kameňmi alebo nadmerným užívaním alkoholu. Ak žlčové kamene spúšťajú pankreatitídu, možno budete musieť odstrániť žlčník. Ak je vaša pankreatitída spôsobená pitím alkoholu, nepitie môže znížiť vaše riziko.
Diagnostika
Cysty pankreasu sú diagnostikované častejšie ako v minulosti, pretože vylepšená zobrazovacia technológia ich ľahšie nájde. Mnoho pankreatických cýst sa diagnostikuje počas skenovania brucha kvôli iným problémom.
Po odobratí anamnézy a fyzikálnom vyšetrení vám lekár môže odporučiť zobrazovacie vyšetrenia, ktoré vám pomôžu s diagnózou a plánovaním liečby. Testy zahŕňajú:
- Počítačová tomografia (CT) - táto zobrazovacia metóda môže poskytnúť podrobné informácie o veľkosti a štruktúre cysty pankreasu.
- MRI skenovanie - tento zobrazovací test môže zvýrazniť jemné detaily cysty pankreasu, vrátane toho, či má nejaké zložky, ktoré naznačujú vyššie riziko rakoviny.
- Endoskopické vyšetrenie - podobne ako MRI, môže poskytnúť podrobný obraz cysty. Z cysty je tiež možné odobrať tekutinu na analýzu v laboratóriu na možné príznaky rakoviny.
- Magnetická rezonančná cholangiopankreatografia (MRCP) - magnetická rezonancia cholangiopankreatikografia (MRCP) sa považuje za zobrazovacie vyšetrenie voľby pri monitorovaní cysty pankreasu. Tento typ zobrazovania je obzvlášť užitočný pri hodnotení cýst v pankreatickom kanáliku.
Charakteristiky a umiestnenie cysty pankreasu spolu s vaším vekom a pohlavím môžu niekedy pomôcť lekárom určiť typ cysty, ktorú máte:
- Pseudocysty nie sú rakovinové (sú benígne) a sú zvyčajne spôsobené pankreatitídou. Pankreatické pseudocysty môžu byť tiež spôsobené traumou.
- Serózne cystadenómy môžu byť dostatočne veľké na to, aby vytlačili blízke orgány, čo spôsobuje bolesť brucha a pocit plnosti. Serózne cystadenómy sa vyskytujú najčastejšie u žien starších ako 60 rokov a len zriedkavo sa stávajú rakovinovými.
- Mucinózne cystické novotvary sa zvyčajne nachádzajú v tele alebo chvoste pankreasu a takmer vždy sa vyskytujú u žien, najčastejšie u žien v strednom veku. Mucinózny cystadenóm je prekancerózny, čo znamená, že ak sa nelieči, môže sa stať rakovinou. Väčšie cysty už môžu byť rakovinové, keď sa nájdu.
- Intraduktálny papilárny mucinózny novotvar (IPMN) je rast v hlavnom pankreatickom kanáliku alebo v jednej z jeho bočných vetiev. intraduktálny papilárny mucinózny novotvar (IPMN) môže byť prekancerózny alebo rakovinový. Môže sa vyskytnúť u mužov aj žien starších ako 50 rokov. V závislosti od lokalizácie a iných faktorov môže IPMN vyžadovať chirurgické odstránenie.
- Pevné pseudopapilárne novotvary sa zvyčajne nachádzajú v tele alebo chvoste pankreasu a vyskytujú sa najčastejšie u žien mladších ako 35 rokov. Sú zriedkavé a niekedy rakovinové.
- Cystický neuroendokrinný nádor je väčšinou solídny, ale môže mať cystické zložky. Môžu byť zamenené s inými pankreatickými cystami a môžu byť prekancerózne alebo rakovinové.
Liečba
Liečba závisí od typu cysty, ktorú máte, jej veľkosti, charakteristík a od toho, či spôsobuje príznaky.
Metóda „watch and wait“
Nezhubnú pseudocystu, dokonca aj veľkú, môžete nechať na pokoji, pokiaľ vás neobťažuje. Serózny cystadenóm sa zriedkavo stáva rakovinovým, takže môže byť ponechaný pozorovaniu, pokiaľ nespôsobuje príznaky alebo nerastie. Niektoré cysty pankreasu by sa mali sledovať.
Drenáž cysty
Pseudocysta, ktorá spôsobuje nepríjemné príznaky alebo sa zväčšuje, môže byť vydrénovaná, teda odsatá. Malá flexibilná hadička (endoskop) prechádza ústami do žalúdka a tenkého čreva. Endoskop je vybavený ultrazvukovou sondou (endoskopický ultrazvuk) a ihlou na odvodnenie cysty. Niekedy je potrebná drenáž cez kožu.
Chirurgická liečba
Niektoré typy pankreatických cýst vyžadujú chirurgické odstránenie kvôli riziku nádorovému zvratu. Môže byť potrebný chirurgický zákrok na odstránenie zväčšenej pseudocysty alebo serózneho cystadenómu, ktorý spôsobuje bolesť alebo iné príznaky. Pseudocysta sa môže opakovať, ak máte pokračujúcu pankreatitídu.