Spinocelulárny karcinóm (SCC)
27.02.2024
Spinocelulárny karcinóm kože je nemelanómový typ rakoviny, ktorý začína rastom buniek na koži. Začína v bunkách nazývaných dlaždicové bunky. Skvamózne bunky tvoria strednú a vonkajšiu vrstvu kože. Spinocelulárny karcinóm je bežný typ rakoviny kože a zvyčajne neohrozuje život. Ak sa však nelieči, skvamocelulárny karcinóm kože sa môže zväčšiť alebo rozšíriť aj do iných častí tela. Rast rakoviny môže spôsobiť vážne komplikácie.
Väčšina spinocelulárnych karcinómov kože je spôsobená nadmernou expozíciou ultrafialovému (UV) žiareniu. UV žiarenie pochádza buď zo slnečného žiarenia alebo zo solárií či UV lámp. Ochrana pokožky pred UV svetlom môže pomôcť znížiť riziko skvamocelulárneho karcinómu kože a iných foriem rakoviny kože.
Spinocelulárny karcinóm sa môže nachádzať kdekoľvek na koži. U ľudí, ktorí sa ľahko spália, sa rakovina zvyčajne nachádza na miestach kože, ktoré boli veľa slnka. U ľudí s čiernou a hnedou pokožkou sú spinocelulárne karcinómy pravdepodobnejšie na koži, ktorá nie je vystavená slnku, ako sú pohlavné orgány. Výskyt teda závisí aj od fototypu kože.
Prejavy
Spinocelulárny karcinóm kože sa najčastejšie vyskytuje na koži vystavenej slnku. To zahŕňa pokožku hlavy, chrbty rúk, uši alebo pery. Môže sa ale vyskytnúť kdekoľvek na tele. Môže sa dokonca vyskytnúť v ústach, na chodidlách alebo na genitáliách. Keď sa spinocelulárny karcinóm kože vyskytne u ľudí s čiernou a hnedou kožou, má tendenciu sa vyskytovať na miestach, ktoré nie sú vystavené slnku. Symptómy spinocelulárneho karcinómu kože zahŕňajú:
- Pevný hrbolček na koži, nazývaný uzlík. Uzlík môže mať rovnakú farbu ako koža alebo môže vyzerať inak. V závislosti od farby pleti môže vyzerať ružovo, červeno, čierno alebo hnedo.
- Plochá rana so šupinatou kôrkou.
- Nová boľavá alebo vyvýšená oblasť na starej jazve alebo rane.
- Hrubá, šupinatá škvrna na perách, z ktorej sa môže stať otvorená rana.
- Bolestivá erózia vo vnútri úst.
- Vyvýšená eflorescencia alebo bradavice na alebo v konečníku alebo na genitáliách.
Príčiny
Spinocelulárny karcinóm kože sa vyskytuje, keď v dlaždicových bunkách v koži dôjde k zmenám ich DNA. Bunková DNA obsahuje pokyny, ktoré bunkám hovoria, čo majú robiť. Zmeny hovoria dlaždicovým bunkám, ako rýchlo sa majú deliť. Ultrafialové (UV) žiarenie spôsobuje väčšinu zmien DNA v kožných bunkách. UV žiarenie môže pochádzať zo slnečného žiarenia, solárií alebo aj UV lámp. Nádorové ochorenia kože ale môžu vzniknúť aj na koži, ktorá zvyčajne nie je vystavená slnečnému žiareniu. To znamená, že rozvoj nádorového ochorenia kože ovplyvňujú aj iné faktory. Jedným z takýchto faktorov môže byť stav, ktorý oslabuje imunitný systém.
Rizikové faktory
Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko skvamocelulárneho karcinómu kože, zahŕňajú:
- Mať pokožku, ktorá sa ľahko spáli. U kohokoľvek akejkoľvek farby pleti sa môže rozvinúť spinocelulárny karcinóm kože. Ale je to bežnejšie u ľudí, ktorí majú nízku hladinu melanínu v koži. Melanín je látka, ktorá dodáva pokožke farbu. Pomáha tiež chrániť pokožku pred škodlivým ultrafialovým (UV) žiarením. Ľudia s čiernou alebo hnedou pokožkou majú viac melanínu ako ľudia s bielou pokožkou.
- Riziko spinocelulárneho karcinómu je najvyššie u ľudí, ktorí majú blond alebo ryšavé vlasy, majú svetlé oči a ľahko sa spália (fototyp kože).
- Nadmerné opaľovanie sa. UV žiarenie zo slnka zvyšuje riziko skvamocelulárneho karcinómu kože. Používanie krémov a oblečenia s ochranným faktorom, prikrývky hlavy a hlavne, obmedzovanie pobytu na priamom slnku významne znižujú riziko nádorov kože.
- Navštevovanie solárií. Ľudia, ktorí používajú vnútorné soláriá, majú zvýšené riziko spinocelulárneho karcinómu kože.
- Spálenie kože v detskom veku. Ak ste v detstve alebo tínedžerskom veku mali jedno alebo viac spálenín, ktoré vyvolali pľuzgiere, zvyšuje sa riziko vzniku spinocelulárneho karcinómu kože v dospelosti. Rizikovým faktorom sú aj popáleniny od slnka v dospelosti.
- Mať v anamnéze prekancerózne kožné lézie. Niektoré typy kožných vredov sa môžu zmeniť na rakovinu kože. Príkladmi sú aktinická keratóza alebo Bowenova choroba. Mať jeden z týchto stavov zvyšuje riziko spinocelulárneho karcinómu.
- Mať v anamnéze rakovinu kože. Ľudia, ktorí už raz mali spinocelulárny karcinóm kože, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že ho dostanú znova.
- Oslabený imunitný systém. Ľudia s oslabeným imunitným systémom majú zvýšené riziko rakoviny kože. To zahŕňa ľudí, ktorí majú leukémiu alebo lymfóm. Zahŕňa aj tých, ktorí užívajú lieky na kontrolu imunitného systému, napríklad tých, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov.
- Prítomnosť zriedkavej genetickej poruchy. Ľudia s xeroderma pigmentosum, ktorá spôsobuje veľkú citlivosť na slnečné žiarenie, majú výrazne zvýšené riziko vzniku rakoviny kože.
- Infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Táto bežná infekcia, ktorá sa prenáša pohlavným stykom, zvyšuje riziko skvamocelulárneho karcinómu kože.
- Jazvy alebo dlhotrvajúce rany na koži. Spinocelulárny karcinóm kože sa môže tvoriť v jazvách, popáleninách a ranách, ktoré sa nehoja.
Komplikácie
Neliečený spinocelulárny karcinóm kože môže zničiť blízke zdravé tkanivo. Môže sa šíriť do lymfatických uzlín alebo iných orgánov. Narozdiel od bazocelulárneho karcinómu zvykne metastazovať. Riziko šírenia skvamocelulárneho karcinómu kože môže byť vyššie, ak karcinóm:
- Má nadmerný rast.
- Zahŕňa sliznice, ako sú pery.
- Vyskytuje sa u človeka s oslabeným imunitným systémom. Príklady vecí, ktoré môžu spôsobiť oslabenie imunitného systému, zahŕňajú chronickú leukémiu alebo užívanie liekov na kontrolu imunitného systému po transplantácii orgánu.
Prevencia
Väčšine spinocelulárnych karcinómov kože sa dá predísť. Aby ste sa ochránili:
- Vyhnite sa slnku uprostred dňa. Vo veľkej časti Európy sú slnečné lúče najsilnejšie medzi 10:00 a 15:00 hodinou. Naplánujte si vonkajšie aktivity v inú dennú dobu, dokonca aj počas zimy alebo keď je zamračená obloha. Keď ste vonku, zostaňte čo najviac v tieni.
- Používajte opaľovací krém po celý rok. Používajte širokospektrálny opaľovací krém s SPF aspoň 30, a to aj počas zamračených dní. Naneste opaľovací krém veľkoryso. Aplikujte znova každé dve hodiny alebo častejšie, ak plávate alebo sa nadmerne potíte.
- Noste ochranný odev. Noste tmavé, husto tkané oblečenie, ktoré zakrýva ruky a nohy. Noste klobúk so širokým okrajom, ktorý vám zatieni tvár a uši. Nezabudnite na slnečné okuliare. Hľadajte tie, ktoré blokujú oba typy UV žiarenia, UVA aj UVB lúče. Treba pripomenúť, že zvýšenú ostražitosť musia mať aj plešatí ľudia, pretože pokožka na hlave je výrazne vystavená slnku. Preto je nutné SPF krémy natierať aj v týchto lokalitách.
- Nepoužívajte soláriá. Svetlá v soláriách vyžarujú UV žiarenie. Používanie solárií zvyšuje riziko rakoviny kože.
- Kontrolujte si svoju kožu. Raz za rok sa odporúča nechať si skontrolovať znamienka kožným lekárom.
Diagnostika
Vyšetrenia používané na diagnostiku spinocelulárneho karcinómu kože zahŕňajú:
- Fyzikálne vyšetrenie a anamnéza – lekár sa dôkladne opýta na anamnézu, dôležité je zistiť, akú prácu pacient vykonáva, pretože niektoré zamestnania vyžadujú nadmerné sa vystavovanie sa slnečnému žiareniu, napríklad pracovníci na stavbe. Zároveň je nutné sa pýtať na ochorenia v rodine, užívanie liekov, na potencionálne prekonané zákroky, ako je napríklad transplantácia alebo liečba iných nádorových ochorení. Kožný lekár dôkladne vyšetrí celú kožu.
- Odobratie vzorky tkaniva na vyšetrenie, nazývané biopsia. Biopsia je postup na odstránenie vzorky tkaniva na testovanie v laboratóriu. Vzorka je následne odoslaná na histologické vyšetrenie, kde patológ dokáže určiť charakter buniek. Je to nevyhnutná súčasť diagnostiky, podľa ktorej je možné zvoliť liečbu.
Liečba
Základom terapie je chirurgické odstránenie lézie. Tá je následne odoslaná na histopatologické zhodnotenie, kde je veľmi dôležité sledovať takzvané okraje lézie. Dôležité je to pre zhodnotenie toho, či sa odstránilo všetko nádorové tkanivo. V prípade, že výsledok bude nedostačujúci, nutné je vykonať reoperáciu a rozšíriť odobraté okraje. Možnosťou liečby je následne podľa rozsahu ochorenia chemoterapia, rádioterapia, cielená biologická liečba alebo imunoterapia. Tieto kroky sa využívajú v prípade, že došlo ku tvorbe metastáz do iných orgánov. Po odstránení nádoru je nutné pravidelne navštevovať kožného lekára, pretože je prítomné zvýšené riziko pre rozvoj ďalších nádorov kože.