Keratokonus
25.02.2024
Keratokonus je očný stav, pri ktorom sa rohovka – číra kupolovitá predná časť oka – stenčuje a postupne sa vydúva smerom von do kužeľovitého tvaru. Rohovka v tvare kužeľa spôsobuje rozmazané videnie a môže spôsobiť citlivosť na svetlo a oslnenie. Keratokonus zvyčajne postihuje obe oči. Môže však v niektorých prípadoch postihnúť jedno oko viac ako druhé. Vo všeobecnosti začína najčastejšie postihovať ľudí medzi neskorým tínedžerským a 30. rokom života. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u mužov. Stav môže postupovať pomaly 10 rokov alebo dlhšie.
V počiatočných štádiách keratokonusu je možné problémy zrakom korigovať okuliarmi alebo mäkkými kontaktnými šošovkami. Neskôr môže byť nutné používať pevné kontaktné šošovky priepustné pre plyn alebo iné typy šošoviek, ako sú sklerálne šošovky. Ak sa stav zhorší, môže byť indikovaná transplantácia rohovky.
Postup nazývaný zosieťovanie kolagénu rohovky môže pomôcť spomaliť alebo zastaviť progresiu keratokonu, čo môže zabrániť potrebe budúcej transplantácie rohovky. Táto liečba môže byť ponúkaná ako doplnok k vyššie uvedeným možnostiam korekcie zraku.
Prejavy
Príznaky keratokonusu sa môžu s progresiou ochorenia meniť. Zahŕňajú:
- Rozmazané alebo skreslené videnie.
- Zvýšená citlivosť na ostré svetlo a oslnenie, čo môže spôsobiť problémy pri nočnej jazde.
- Potreba častých zmien v predpisoch na okuliare.
- Náhle zhoršenie alebo zakalenie videnia.
- Ochorenie môže byť sprevádzané s nárastom krátkozrakosti – nosenie mínusových dioptrických okuliarov.
- Prítomný môže byť astigmatizmus – nosenie cylindrických dioptrických okuliarov.
Príčiny a rizikové faktory
Nikto nevie, čo spôsobuje keratokonus, hoci sa predpokladá, že sa na ňom podieľajú genetické a environmentálne faktory. Približne 1 z 10 ľudí s keratokonusom má tiež rodiča s týmto ochorením. Tieto faktory môžu zvýšiť riziko na rozvoj keratokonu:
- Pozitívna rodinná anamnéza keratokonusu.
- Časté pretieranie si očí.
- Ochorenia, ako sú retinitis pigmentosa, Downov syndróm, Ehlers-Danlosov syndróm, Marfanov syndróm, senná nádcha a astma bronchiale.
- Výrazná expozícia UV žiareniu.
Komplikácie
V niektorých situáciách môže rohovka rýchlo napučať a spôsobiť náhle znížené videnie a zjazvenie rohovky. Je to spôsobené stavom, pri ktorom sa vnútorná výstelka rohovky, nazývaná Descemetova membrána, rozpadne. To spôsobuje, že tekutina vstupuje do rohovky, čo je stav známy ako hydrops. Opuch zvyčajne zmizne sám, ale môže sa vytvoriť jazva, ktorá ovplyvňuje zrak.
Pokročilý keratokonus môže tiež spôsobiť zjazvenie rohovky, najmä tam, kde je kužeľ najvýraznejší. Zjazvená rohovka spôsobuje zhoršenie problémov so zrakom a môže vyžadovať operáciu transplantácie rohovky.
Diagnostika
Pre diagnostiku keratokonusu očný lekár dôkladne preskúma zdravotnú a rodinnú anamnézu a vykoná očné vyšetrenie. Je možné vykonať aj iné vyšetrenia, aby sa zistilo viac o tvare rohovky. Vyšetrenia na diagnostiku keratokonu zahŕňajú:
- Refrakcia oka – toto vyšetrenie používa špeciálne zariadenie, ktoré meria oči. Môžete byť požiadaní, aby ste sa pozreli cez zariadenie, ktoré obsahuje kolesá rôznych šošoviek, nazývané phoropter. Toto zariadenie pomáha posúdiť, ktorá kombinácia vám dáva najostrejšie videnie. Niektorí lekári môžu na vyhodnotenie očí použiť ručný nástroj nazývaný retinoskop.
- Vyšetrenie štrbinovou lampou – vyšetrenie zahŕňa nasmerovanie vertikálneho lúča svetla na povrch oka a použitie nízkovýkonného mikroskopu na pozorovanie oka. Oftalmológ zhodnotí tvar rohovky a hľadá ďalšie potenciálne problémy v oku.
- Keratometria - vyšetrenie zahŕňa zameranie kruhu svetla na rohovku a meranie odrazu. To určuje základný tvar rohovky.
- Počítačové mapovanie rohovky - špeciálne fotografické testy, ako je rohovková tomografia a topografia rohovky zaznamenávajú snímky na vytvorenie podrobnej mapy tvaru rohovky. Tomografia rohovky môže tiež merať hrúbku rohovky. Tento typ testovania môže často odhaliť skoré príznaky keratokonusu skôr, ako je choroba viditeľná vyšetrením štrbinovou lampou.
Liečba
Liečba keratokonusu závisí od závažnosti stavu a od toho, ako rýchlo tento stav progreduje. Vo všeobecnosti existujú dva prístupy k liečbe keratokonusu: spomalenie progresie ochorenia a zlepšenie videnia.
Ak keratokonus postupuje, môže byť indikované zosieťovanie kolagénu rohovky, aby sa spomalilo alebo zastavilo jeho zhoršenie. Toto ošetrenie má za cieľ stabilizovať štruktúru rohovky. Môže znížiť vydutie rohovky a pomôcť dosiahnuť lepšie videnie s okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Táto liečba má tiež potenciál zabrániť tomu, aby bola v budúcnosti nutná transplantácia rohovky.
Zlepšenie videnia závisí od závažnosti keratokonusu. Mierny až stredný keratokonus možno liečiť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Bude to pravdepodobne dlhodobá liečba, najmä ak sa rohovka časom alebo zosieťovaním stane stabilnou. U niektorých ľudí s keratokonusom sa rohovka zjazví v pokročilom štádiu ochorenia. Pre iných je nosenie kontaktných šošoviek ťažké. U týchto ľudí môže byť potrebná operácia transplantácie rohovky.
Šošovky a okuliare
Okuliare alebo mäkké kontaktné šošovky môžu korigovať rozmazané alebo skreslené videnie v ranom štádiu keratokonu. Ľudia však často potrebujú zmeniť svoj predpis na okuliare alebo kontaktné šošovky, pretože sa mení tvar ich rohovky.
- Tvrdé kontaktné šošovky sú často ďalším krokom pri liečbe pokročilejšieho keratokonu. Tvrdé šošovky zahŕňajú pevné typy priepustné pre plyny. Tvrdé šošovky sa môžu na prvý pohľad zdať nepohodlné ale veľa ľudí sa prispôsobí ich noseniu a môžu poskytnúť vynikajúce videnie.
- Zadné šošovky. Ak sú tuhé šošovky nepohodlné, očný lekár vám môže odporučiť nasadenie tvrdých kontaktných šošoviek.
- Hybridné šošovky. Tieto kontaktné šošovky majú pevný stred s mäkším krúžkom okolo vonkajšej strany pre väčšie pohodlie. Ľudia, ktorí nedajú dopustiť na tvrdé kontaktné šošovky, môžu uprednostniť hybridné šošovky.
- Sklerálne šošovky. Tieto šošovky sú užitočné pri veľmi nepravidelných zmenách tvaru rohovky pri pokročilom keratokonuse. Namiesto toho, aby spočívali na rohovke, ako to robia tradičné kontaktné šošovky, sklerálne šošovky sedia na bielej časti oka, nazývanej skléra, a klenú sa nad rohovkou bez toho, aby sa jej dotýkali.
Ak používate tuhé alebo sklerálne kontaktné šošovky, uistite sa, že vám ich nasadí očný lekár so skúsenosťami s liečbou keratokonu. Budete tiež musieť absolvovať pravidelné kontroly, aby ste zistili, či šošovky stále dobre sedia. Zle nasadená šošovka môže poškodiť vašu rohovku.
Zosieťovanie rohovky
Pri tomto postupe sa rohovka nasýti očnými kvapkami riboflavínu (vitamín B2) a ošetrí sa ultrafialovým svetlom. To spôsobí zosieťovanie rohovky, čím rohovka stuhne, aby sa zabránilo ďalším tvarovým zmenám. Zosieťovanie rohovky môže pomôcť znížiť riziko progresívnej straty zraku stabilizáciou rohovky na začiatku ochorenia.
Chirurgická liečba
Možno budete potrebovať operáciu, ak máte zjazvenie rohovky, extrémne stenčenie rohovky, zlé videnie s najsilnejšími šošovkami na predpis alebo neschopnosť nosiť akýkoľvek typ kontaktných šošoviek. V závislosti od umiestnenia vydutého kužeľa a závažnosti vášho stavu chirurgické možnosti zahŕňajú:
- Intrastromálne segmenty rohovkového prstenca (ICRS) - pri miernom až strednom keratokonuse môže očný lekár odporučiť vloženie malých syntetických krúžkov do rohovky. Toto ošetrenie môže pomôcť sploštiť rohovku, čo môže pomôcť zlepšiť videnie a následne kontaktné šošovky lepšie sedia. Niekedy sa tento postup vykonáva v kombinácii so zosieťovaním rohovky.
- Laserová korekcia podľa topografického nálezu na rohovke – postup je možné vykonať pri niektorých typoch keratokonusu a ošetrenie pozostáva z dvoch častí. Dochádza k ošetreniu excimerovým laserom, čo vedie ku korekcii refrakčnej, teda dioptrickej chybe rohovky a následne sa vykoná zosieťovanie rohovky.
- Transplantácia rohovky - ak máte zjazvenie rohovky alebo extrémne stenčenie, pravdepodobne budete potrebovať transplantáciu rohovky. V závislosti od vašej situácie môže očný lekár odporučiť nahradiť celú rohovku alebo jej časť zdravým darcovským tkanivom. Transplantácia rohovky je známa ako keratoplastika. Transplantácia rohovky pre keratokonus je vo všeobecnosti veľmi úspešná. Možné komplikácie zahŕňajú odmietnutie štepu, zlé videnie, infekciu a astigmatizmus. Astigmatizmus sa často zvláda opätovným nosením tvrdých kontaktných šošoviek, ktoré je po transplantácii rohovky zvyčajne pohodlnejšie. Na transplantáciu sa väčšinou čaká menej ako 8 týždňov. x