Zlomenina zápästia
17.02.2024

Zlomené zápästie je zlomenina alebo trhlina v jednej alebo viacerých kostiach zápästia. Najčastejšie k týmto zraneniam dochádza v zápästí, keď sa ľudia snažia zachytiť pri páde a tvrdo dopadnúť na natiahnutú ruku.
Môžete byť vystavení vyššiemu riziku zlomeniny zápästia, ak sa venujete športom, ako je in-line korčuľovanie alebo snowboarding, alebo ak máte ochorenie, pri ktorom sa kosti stávajú tenšie a krehkejšie (osteoporóza).
Je dôležité liečiť zlomeninu zápästia čo najskôr. V opačnom prípade by sa kosti nemuseli zahojiť v správnom postavení, čo by mohlo ovplyvniť schopnosť vykonávať každodenné činnosti, ako je písanie alebo napríklad aj také zapínanie košele. Včasná liečba tiež pomôže minimalizovať bolesť a stuhnutosť.
Prejavy
Zlomené zápästie môže spôsobiť tieto príznaky a symptómy:
- Silná bolesť, ktorá sa môže zhoršiť pri uchopení, stláčaní alebo pohybe ruky alebo zápästia.
- Opuch.
- Porucha citlivosti.
- Prítomný hematóm (modrina).
- Zjavná deformácia, napríklad ohnuté zápästie.
Príčiny
Zlomené zápästie môže byť spôsobené:
- Pády - pád na natiahnutú ruku je jednou z najčastejších príčin zlomeniny zápästia.
- Športové zranenia – k mnohým zlomeninám zápästia dochádza pri kontaktných športoch alebo športoch, pri ktorých by ste mohli spadnúť na natiahnutú ruku – ako je napríklad in-line korčuľovanie alebo snowboarding, ale môže ísť napríklad aj o loptové športy.
- Havária motorového vozidla - havárie motorových vozidiel môžu spôsobiť zlomeninu zápästných kostí, niekedy na veľa kúskov, a často vyžadujú chirurgické riešenie stavu.
Rizikové faktory
Účasť na určitých športových aktivitách a osteoporóza môže zvýšiť riziko vzniku zlomeniny zápästia. Kontaktné športy a aktivity, ktoré zvyšujú riziko pádu, môžu zvýšiť riziko zlomeniny kostí v zápästí. Príklady:
- Futbal, najmä na umelom trávniku alebo rugby.
- Jazda na koni.
- Hokej.
- Lyžovanie.
- Snowboarding.
- In-line korčuľovanie.
- Skákanie na trampolíne.
Komplikácie
Komplikácie zlomeného zápästia sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať:
- Pretrvávajúca stuhnutosť, bolesť alebo invalidita – stuhosť alebo bolesť v postihnutej oblasti zvyčajne zmizne po odstránení sadry alebo po operácii. Niektorí ľudia však majú trvalú stuhnutosť alebo bolesť. Buďte trpezliví pri zotavovaní a porozprávajte sa so svojím lekárom o cvičeniach, ktoré by vám mohli pomôcť, alebo o odporúčaní na fyzikálnu alebo pracovnú terapiu.
- Osteoartróza - zlomeniny, ktoré siahajú do kĺbu, môžu po rokoch spôsobiť artritídu. Ak vás zápästie začne bolieť alebo opúchať dlho po prestávke, navštívte svojho lekára na vyšetrenie.
- Poškodenie nervov alebo krvných ciev - trauma zápästia môže poškodiť susedné nervy a krvné cievy. Okamžite vyhľadajte pomoc, ak máte necitlivosť alebo problémy s krvným obehom.
Prevencia
Nie je možné zabrániť nepredvídaným udalostiam, ktoré často spôsobujú zlomeninu zápästia. Ale tieto tipy môžu poskytnúť určitú ochranu. Budujte pevnosť kostí, Na vybudovanie silných kostí môže pomôcť:
- Jedzte výživnú stravu s dostatkom vápnika a vitamínu D.
- Doprajte si veľa cvičenia so záťažou a cvičenia ako je rýchla chôdza.
- Prestaňte fajčiť, ak ste fajčiar.
- Zabráňte pádom, ak je to možné.
Väčšina zlomených zápästí nastane, keď ľudia spadnú dopredu na natiahnutú ruku. Aby ste predišli tomuto bežnému zraneniu:
- Noste rozumnú obuv.
- Odstráňte veci, o ktoré môžete vo svojom dome zakopnúť, napríklad koberce.
- Nechajte si skontrolovať zrak.
- Nainštalujte si záchytné tyče do kúpeľne.
- Nainštalujte si zábradlie na schodisko.
- Ak je to možné, vyhýbajte sa klzkým povrchom, ako sú chodníky pokryté snehom alebo ľadom.
- Pri športových aktivitách používajte ochranné pomôcky.
- Noste chrániče zápästia pri vysoko rizikových činnostiach.
Diagnostika
Diagnóza zlomeného zápästia vo všeobecnosti zahŕňa fyzikálne vyšetrenie postihnutej ruky a röntgenové vyšetrenie. Medzi ďalšie zobrazovacie vyšetrenia zaraďujeme:
- CT vyšetrenie - CT vyšetrenie môže odhaliť zlomeniny zápästia, ktoré röntgenové lúče nezachytia. Poranenia mäkkých tkanív a krvných ciev možno vidieť na CT vyšetreniach. Táto technológia sníma röntgenové lúče z rôznych uhlov a kombinuje ich na zobrazenie prierezových rezov vnútorných štruktúr tela.
- MRI vyšetrenie - pomocou rádiových vĺn a silného magnetu na vytváranie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív sú MRI oveľa citlivejšie ako röntgenové lúče a dokážu identifikovať veľmi malé zlomeniny a poranenia väzov.
Liečba
Ak zlomené konce kosti nie sú správne zarovnané, medzi kusmi kosti môžu byť medzery alebo sa fragmenty môžu prekrývať. Lekár bude musieť manipulovať s kúskami a vykonať repozíciu do pôvodnej polohy. V závislosti od množstva bolesti a opuchu, ktoré máte, možno budete pred týmto zákrokom potrebovať lokálne alebo celkové anestetikum.
Bez ohľadu na vašu liečbu je dôležité počas hojenia zlomeniny pravidelne pohybovať prstami, aby nestvrdli. Ak fajčíte, prestaňte. Fajčenie môže oddialiť alebo zabrániť hojeniu kostí.
Imobilizácia
Obmedzenie pohybu zlomenej kosti v zápästí je rozhodujúce pre správne hojenie. Na to budete pravdepodobne potrebovať dlahu alebo sadru. Odporúča sa držať ruku nad úrovňou srdca čo najviac, aby ste znížili opuch a bolesť.
Lieky
Na zníženie bolesti vám lekár môže odporučiť voľnopredajný liek proti bolesti. Ak je bolesť závažná a nereaguje na lieky, možno budete potrebovať opioidné lieky, ako je kodeín. NSAID môžu pomôcť s bolesťou, ale môžu tiež brániť hojeniu kostí, najmä ak sa používajú dlhodobo. Ak máte otvorenú zlomeninu, pri ktorej máte ranu pravdepodobne je nutné nasadiť antibiotikum, aby sa zabránili infekcii, ktorá by sa mohla dostať do kosti (osteomyelitída).
Po odstránení sadry alebo dlahy budete pravdepodobne potrebovať rehabilitačné cvičenia alebo fyzikálnu terapiu na zníženie stuhnutosti a obnovenie pohybu zápästia. Rehabilitácia môže pomôcť, ale úplné uzdravenie môže trvať niekoľko mesiacov alebo dlhšie.
Chirurgické a iné postupy
Možno budete potrebovať operáciu na implantáciu kolíkov, doštičiek, tyčí alebo skrutiek, ktoré udržia kosti na mieste počas ich hojenia. Na hojenie sa môže použiť kostný štep. Tieto možnosti môžu byť potrebné, ak je prítomná:
- Otvorená zlomenina.
- Zlomenina, pri ktorej sa kúsky kostí pohybujú skôr, ako sa zahoja.
- Uvoľnené úlomky kostí, ktoré by sa mohli dostať do kĺbu.
- Poškodenie okolitých väzov, nervov alebo ciev.
- Zlomeniny, ktoré siahajú do kĺbu.
Dokonca aj po zmenšení a znehybnení sadrou alebo dlahou sa vaše kosti môžu posunúť. Takže lekár bude pravdepodobne sledovať vývoj hojenia pomocou röntgenového zobrazovacieho vyšetrenia. Ak sa kosti pohnú, možno budete potrebovať reoperáciu (ďalšiu operáciu). V niektorých prípadoch chirurg znehybní zlomeninu pomocou externého fixačného zariadenia. Pozostáva z kovového rámu s dvoma alebo viacerými kolíkmi, ktoré prechádzajú cez kožu a do kosti na oboch stranách zlomeniny.