Bazalióm (Bazocelulárny karcinóm)

29.01.2024

Garant MUDr. Kristína Drugová MUDr. Kristína Drugová

Bazalióm je typ nádoru kože. Karcinóm bazálnych buniek začína v bazálnych bunkách - type buniek v koži, ktoré produkuje nové kožné bunky, keď staré odumierajú. Bazalióm sa často javí ako mierne priehľadný hrbolček na koži, hoci môže mať aj iné formy. Bazalióm sa najčastejšie vyskytuje na miestach kože, ktoré sú vystavené slnku, ako je hlava, tvár a krk.

Predpokladá sa, že väčšina bazocelulárnych karcinómov je spôsobená dlhodobým vystavením ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnečného žiarenia. Vyhýbanie sa slnku a používanie opaľovacích krémov môže pomôcť chrániť sa pred bazaliómom.

Prejavy 

Bazalióm sa zvyčajne vyvíja na častiach tela, ktoré sú vystavené slnku, najmä na hlave, tvári a krku. Menej často sa bazalióm môže vyvinúť na častiach tela, ktoré sú zvyčajne chránené pred slnkom, ako sú pohlavné orgány.

Bazalióm sa prejavuje ako zmena na koži, ako je výrastok alebo rana, ktorá sa nehojí. Tieto zmeny na koži (lézie) majú zvyčajne jednu z nasledujúcich charakteristík:

  • Lesklý hrbolček farby kože, ktorý je priesvitný, čo znamená, že môžete vidieť kúsok cez povrch. Hrbolček môže na bielej koži vyzerať perleťovo biely alebo ružový. Na hnedej a čiernej koži hrbolček často vyzerá hnedo alebo lesklo čierny. Môžu byť viditeľné drobné krvné cievy, hoci na hnedej a čiernej pokožke môžu byť ťažko viditeľné. Hrčka môže krvácať alebo tvoriť chrastu.
  • Hnedá, čierna alebo modrá lézia - alebo lézia s tmavými škvrnami - s mierne zvýšeným, priesvitným okrajom.
  • Plochá, šupinatá škvrna so zvýšeným okrajom. Postupom času sa tieto škvrny môžu značne zväčšiť.
  • Biela, voskovitá, jazvovitá lézia bez jasne definovaného okraja. 

Príčiny 

Bazalióm sa vyskytuje, keď sa v  jednej z kožných bazálnych buniek vyvinie mutáciu v DNA. Bazálne bunky sa nachádzajú v spodnej časti epidermis - vonkajšej vrstvy kože. Bazálne bunky produkujú nové kožné bunky. Keď sa vytvárajú nové kožné bunky, vytláčajú staršie bunky smerom k povrchu kože, kde staré bunky odumierajú a sú odlupované. 

Kde vzniká rakovina kože? 

Rakovina kože začína v bunkách, ktoré tvoria vonkajšiu vrstvu (epidermis) pokožky. Jeden typ rakoviny kože nazývaný bazocelulárny karcinóm začína v bazálnych bunkách, ktoré tvoria kožné bunky, ktoré neustále tlačia staršie bunky smerom k povrchu. Keď sa nové bunky pohybujú nahor, stávajú sa sploštenými skvamóznymi bunkami, kde sa môže vyskytnúť rakovina kože nazývaná spinocelulárny karcinóm. Melanóm, ďalší typ rakoviny kože, vzniká v pigmentových bunkách (melanocytoch).

Proces vytvárania nových kožných buniek je riadený pomocou DNA bazálnej bunky. DNA obsahuje inštrukcie, ktoré bunke hovoria, čo má robiť. Mutácia hovorí bazálnej bunke, aby sa rýchlo množila a pokračovala v raste, keď by normálne zomrela. Nakoniec môžu hromadiace sa abnormálne bunky vytvoriť nádor - léziu, ktorá sa objaví na koži. 

Ultrafialové svetlo a iné príčiny

Predpokladá sa, že veľká časť poškodenia DNA v bazálnych bunkách je výsledkom ultrafialového (UV) žiarenia, ktoré sa nachádza v slnečnom žiarení a soláriách. K riziku a rozvoju bazocelulárneho karcinómu môžu prispievať aj iné faktory, pričom presná príčina nemusí byť v niektorých prípadoch jasná. K rozvoju prispieva genetická predispozícia, fototyp kože alebo aj oblasť bývania. V Austrálii sú napríklad nádorové ochorenia kože oveľa častejšie. 

Rizikové faktory 

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku bazocelulárneho karcinómu, zahŕňajú:

  • Chronické vystavovanie sa slnku - veľa času stráveného na slnku – alebo v komerčných soláriách – zvyšuje riziko bazocelulárneho karcinómu. Hrozba je väčšia, ak žijete na slnečnom alebo vysokohorskom mieste, ktoré vás vystavuje väčšiemu množstvu ultrafialového (UV) žiarenia. Za rizikový faktor sa považuje aj spálenie kože v detskom veku. 
  • Liečenie ožiarením - radiačná terapia na liečbu akné alebo iných kožných ochorení môže zvýšiť riziko bazocelulárneho karcinómu na miestach predchádzajúcej liečby na koži.
  • Svetlá pleť - riziko bazocelulárneho karcinómu je vyššie u ľudí, ktorí sa ľahko spália  alebo ktorí majú veľmi svetlú pokožku, ryšavé alebo blond vlasy alebo svetlé oči. 
  • Zvyšujúci sa vek - pretože vývoj bazocelulárneho karcinómu často trvá desaťročia, väčšina bazocelulárnych karcinómov sa vyskytuje u starších dospelých. Môže však postihnúť aj mladších dospelých a čoraz častejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku 20 až 30 rokov.
  • Osobná alebo rodinná anamnéza rakoviny kože - ak ste mali bazocelulárny karcinóm raz alebo viackrát, máte veľkú šancu, že sa u vás znova rozvinie. Ak máte v rodinnej anamnéze rakovinu kože, môžete mať zvýšené riziko vzniku bazocelulárneho karcinómu.
  • Lieky na potlačenie imunity - užívanie liekov, ktoré potláčajú imunitný systém, ako sú lieky proti rejekcii transplantátu používané po transplantácii, výrazne zvyšuje riziko nádorových ochorení kože.
  • Vystavovanie sa arzénu - arzén, toxický kov, ktorý sa bežne vyskytuje v životnom prostredí, zvyšuje riziko bazocelulárneho karcinómu a iných druhov rakoviny. Každý má určitú expozíciu arzénu, pretože sa vyskytuje v prírode prirodzene. Niektorí ľudia však môžu mať vyššiu expozíciu, ak pijú kontaminovanú studničnú vodu alebo majú prácu, ktorá zahŕňa výrobu alebo používanie arzénu.
  • Dedičné syndrómy, ktoré spôsobujú nádory kože - niektoré zriedkavé genetické ochorenia môžu zvýšiť riziko bazocelulárneho karcinómu, vrátane syndrómu nevoidného bazocelulárneho karcinómu (Gorlin-Goltzov syndróm) a xeroderma pigmentosum.

Komplikácie 

Komplikácie bazocelulárneho karcinómu môžu zahŕňať: 

  • Riziko recidívy - bazaliómy sa bežne opakujú aj po úspešnej liečbe.
  • Zvýšené riziko iných typov rakoviny kože - anamnéza bazocelulárneho karcinómu môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku iných typov rakoviny kože, ako je napríklad spinocelulárny karcinóm.
  • Metastázovanie - veľmi zriedkavo sa bazalióm môže rozšíriť (metastázovať) do blízkych lymfatických uzlín a iných oblastí tela, ako sú kosti a pľúca. Je to ale veľmi raritné. 

Prevencia  

Na zníženie rizika bazocelulárneho karcinómu môžete využiť tieto tipy:

  • Vyhnite sa slnku uprostred dňa - na mnohých miestach sú slnečné lúče najsilnejšie približne medzi 10. a 16. hodinou. Naplánujte si vonkajšie aktivity na iné časy dňa, dokonca aj počas zimy alebo keď je zamračená obloha.
  • Používajte opaľovací krém po celý rok - používajte širokospektrálny opaľovací krém s SPF aspoň 30, a to aj počas zamračených dní. Naneste opaľovací krém v dostatočnom množstve a reaplikujte každé dve hodiny – alebo častejšie, ak plávate alebo sa potíte.
  • Noste ochranný odev - zakryte si pokožku tmavým, husto tkaným oblečením, ktoré vám zakrýva ruky a nohy, a klobúkom so širokým okrajom, ktorý poskytuje väčšiu ochranu alebo šilt. Niektoré firmy predávajú aj ochranné odevy. Nezabudnite na slnečné okuliare. Hľadajte tie, ktoré blokujú oba typy UV žiarenia – ultrafialové A (UVA) a ultrafialové B (UVB) lúče.
  • Vyhnite sa soláriám - soláriá vyžarujú UV žiarenie a môžu zvýšiť riziko rakoviny kože.
  • Pravidelne si kontrolujte pokožku a raz za rok podstúpte kontrolu znamienok u dermatovenerológa -  často si kontrolujte svoju pokožku, či nemáte nové kožné výrastky alebo zmeny existujúcich materských znamienok, pieh, hrbolčekov a materských znamienok. Pomocou zrkadiel si skontrolujte tvár, krk, uši a pokožku hlavy. Preskúmajte hrudník a trup a vrchnú a spodnú stranu paží a rúk. Preskúmajte prednú aj zadnú časť nôh a chodidlá, vrátane chodidiel a medzier medzi prstami. Skontrolujte si aj oblasť genitálií. 

Diagnostika 

Aby bolo možné posúdiť akékoľvek výrastky alebo zmeny na koži, dermatovenerológ musí vykonať odobratie dôkladnej anamnézy a fyzikálne vyšetrenie celej kože. Na vyšetrenie kožných výrastkov a lézii sa využíva dermatoskop. Ide o prístroj, ktorý funguje ako osvetlená lupa a lekárovi pomáha lepšie identifikovať charakter znamienok a zhodnotiť prítomné vlastnosti, ktoré sa pri nádorových léziách nachádzajú.  

Otázky môžu zahŕňať:

  • Kedy ste si prvýkrát všimli tento kožný výrastok alebo léziu?
  • Zmenilo sa to odvtedy, čo ste si to prvýkrát všimli?
  • Je rast alebo lézia bolestivá?
  • Máte nejaké iné výrastky alebo lézie?
  • Mali ste v minulosti nádorové ochorenie kože?
  • Mal niekto vo vašej rodine nádorové ochorenie kože? Aký druh?
  • Robíte preventívne opatrenia, aby ste zostali na slnku v bezpečí, napríklad vyhýbate sa poludňajšiemu slnku a používate opaľovací krém?
  • Vykonávate samovyšetrenie kože? 

Kožné vyšetrenie

Lekár vyšetrí nielen podozrivú oblasť na koži, ale aj zvyšok tela na iné lézie. Vykonať sa môže aj odber vzorky kože – biopsia – na histologické vyšetrenie. To odhalí, či ide o nádorové ochorenie kože a ak áno, identifikuje sa aj samotný typ nádoru a jeho rozsah.

Liečba 

Cieľom liečby bazocelulárneho karcinómu je úplné odstránenie nádoru. Najdôležitejším postupom je chirurgické odstránenie lézie. Lekár vyreže nádorovú léziu a okolitý okraj zdravej kože. Okraj sa skúma pod mikroskopom, aby sa zabezpečilo, že neexistujú žiadne nádorové bunky v okolí. 

Mohsova operácia. - počas Mohsovej operácie lekár odstraňuje nádorovú léziu vrstvu po vrstve a skúma každú vrstvu pod mikroskopom, kým nezostanú prítomné žiadne abnormálne bunky. To umožňuje chirurgovi mať istotu, že celý výrastok je odstránený. Mohsova operácia sa môže odporučiť, ak má bazocelulárny karcinóm vyššie riziko recidívy, napríklad ak je väčší, zasahuje hlbšie do kože alebo sa nachádza na tvári.

V niektorých situáciách sa môžu využiť aj iné metódy liečby, ako je napríklad radiačná liečba, kryoterapia (zmrazenie) alebo fototerapia. V prípadoch, ak dôjde k metastazovaniu sa môže indikovať biologická liečba alebo chemoterapia. Metastázovanie je však v prípade bazocelulárneho karcinómu veľmi raritné. 

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Dodatočné súbory cookies používame na vykonávanie analýz používania webových stránok a na kontrolu účinnosti marketingových opatrení. Súhlas s používaním súborov cookies vyjadríte kliknutím na tlačidlo "Súhlasím".