Nefritický syndróm
22.01.2024
Nefritický syndróm je ochorenie obličiek charakterizované zápalom malých krvných artérií obličiek, najmä glomerulov. Tieto štruktúry sú rozhodujúce pri odstraňovaní odpadu a prebytočných tekutín z obehu, aby sa vytvoril moč. Zápal glomerulov môže spôsobiť rôzne symptómy a následky. Základné infekcie alebo autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú obličky, sú často príčinou nefritického syndrómu.
Prejavy
Nefritický syndróm je definovaný hematúriou – prítomnosťou krvi v moči, rôznym stupňom proteinúrie – prítomnosť bielkovín v moči, zvyčajne dysmorfnými červenými krvinkami (RBC) a často erytrocytmi pri mikroskopickom vyšetrení močového sedimentu. Často je prítomný ≥ 1 z nasledujúcich prejavov:
- Hematúria – krv v moči. Môže byť mikroskopická alebo makroskopická. Mikroskopickú nevidíme voľným okom ale len pod mikroskopom.
- Edémy – opuchy (na tvári a na dolných končatinách), nie však tak výrazné ako pri nefrotickom syndróme.
- Hypertenzia – zvýšený krvný tlak, nad 140/90 mmHg.
- Zvýšený sérový kreatinín.
- Oligúria – znížené vylučovanie moču, menej ako 500 ml za jeden deň.
- Horúčka, slabosť a malátnosť.
- Strata chuti do jedla, vracanie alebo bolesť brucha.
Príčiny
Ku vzniku nefritického syndrómu môžu prispieť rôzne ochorenia obličiek, ako niektoré glomerulonefritídy, medzi ktoré zaraďujeme napríklad akútnu poststreptokokovú glomerulonefritídu, IgA neforpatiu alebo Goodpasterov syndróm. Rovnako poškodenie môže byť vyvolané aj autimunitnými ochorenia, ako je napríklad systémový lupus erythematosus. Medzi možné infekčné príčiny vzniku zaraďujeme:
- Bakteriálne infekcie vedúce k nefritickému syndrómu – pneumokoková pneumónia, infekčná endokarditída, sekundárna forma syfilisu.
- Vírusové infekcie vedúce k nefritickému syndrómu – hepatitída B, mumps, ovčie kiahne, osýpky, mononukleóza.
- Parazitické infekcie vedúce k nefritickému syndrómu – malária.
Keďže existuje veľa základných stavov pre nefritický syndróm, existujú aj rôzne rizikové faktory, ako sú nedávne infekcie, poruchy imunitného systému a genetické poruchy.
Diagnostika
Diagnóza nefritického syndrómu je zvyčajne založená na fyzikálnom vyšetrení osoby a na vyšetrení moču. Ľudia s nefritickým syndrómom majú tendenciu mať vysoký krvný tlak, takže je nutné hodnoty tlaku dôkladne zaznamenávať, aj v domácom prostredí. Ďalej je nutné vyšetriť:
- Abnormality, ako je tmavá farba alebo zákal v moči.
- Proteíny v moči, čo môže naznačovať aj nefrotický syndróm.
- Urémia, nadbytok močoviny alebo kreatinínu v krvi alebo azotémia, nadbytok odpadových zlúčenín bohatých na dusík v krvi.
- Zvýšený objem tekutín v tele, čo môže viesť k edému.
- Znížená filtrácia v obličkách, konkrétne v glomerulách.
- Na vyšetrenie príčiny nefritického syndrómu sa môže vykonať biopsia obličky (vzorka tkaniva z obličky).
Liečba
Liečba závisí od základných príčin vzniku nefritického syndrómu. Na liečbu vysokého krvného tlaku sa zvyčajne používajú lieky. Zároveň je nutné podávať aj lieky v prípade zápalových príčin. Vo všeobecnosti sa v rámci terapie odporúča:
Pokoj na lôžku.
Diéta, ktorá je obmedzená na soľ, draslík a tekutiny.
V prípade potreby lieky na kontrolu krvného tlaku.
Lieky na zníženie zápalu.
Lieky na odstránenie tekutín z tela – diuretiká.
Dialýza na nahradenie funkcie obličiek v závažných prípadoch.