Dyshidrotický ekzém
30.12.2023
Ide o chronické kožné ochorenie, ktoré je charakterizované tvorbou malých, približne 1 – 2 mm veľkých pľuzgierikov naplnených tekutinou na rukách, najčastejšie v oblasti prstov a hánok. Niekedy sú postihnuté aj spodné časti chodidiel. Svrbivé pľuzgiere trvajú niekoľko týždňov a často dochádza k recidívam.
Prejavy
Symptómy dyshidrózy zahŕňajú bolestivé, svrbiace a tekutinou naplnené pľuzgiere na stranách prstov, na dlaniach a na chodidlách. Pľuzgiere sú malé - približne široké ako štandardná tuha na ceruzku. Sú zoskupené v zhlukoch a môžu vyzerať ako tapiokové perly.
Pri ťažkom ochorení sa malé pľuzgiere môžu zlúčiť a vytvoriť väčšie pľuzgiere. Koža postihnutá dyshidrózou môže byť bolestivá a veľmi svrbivá. Po niekoľkých týždňoch pľuzgiere vyschnú a odlupujú sa. Dyshidróza má tendenciu sa pravidelne po pár mesiacoch alebo rokoch vracať.
Príčiny a rizikové faktory
Príčina dyshidrózy nie je známa. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí majú ochorenie kože nazývané atopická dermatitída a alergické stavy, ako je senná nádcha alebo alergia rôzne látky. Príčinou je aj genetická predispozícia. Dyshidróza nie je nákazlivá ani infekčná.
Rizikové faktory dyshidrózy zahŕňajú:
- Stres - zdá sa, že dyshidróza je bežnejšia v období emočného alebo fyzického stresu.
- Vystavenie niektorým kovom – patria sem kobalt a nikel – často vyskytujúce sa kovy v priemyselnom prostredí.
- Citlivá pokožka - ľudia, u ktorých sa objaví vyrážka po kontakte s určitými dráždivými látkami, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku pľuzgierov dyshidrózy.
- Atopická dermatitída - niektorí ľudia s atopickou dermatitídou môžu mať dyshidrózu.
- Hyperhidróza – nadmerné potenie rúk môže u niekoho viesť k rozvoju dyshidrotického ekzému.
- Nadmerné umývanie rúk – dochádza následne k poškodzovaniu kožnej bariéry, čo umožňuje rozvoj dyshidrózy.
- Liečba imunoglobilínami – terapia obsahujúca imunoglobulíny, teda protilátky u ľudí s nedostatočným imunitným systémom.
Komplikácie
Pre väčšinu ľudí s dyshidrózou je to len svrbivá nepríjemnosť. Pre ostatných môže bolesť a svrbenie spôsobovať problémy s vykonávaním manuálnych činností. Intenzívne škrabanie môže zvýšiť riziko bakteriálnej infekcie postihnutej kože - impetiginizácia.
Po zahojení si v postihnutej oblasti môžete všimnúť zmeny farby kože. Toto sa nazýva ako pozápalová hyperpigmentácia. Je pravdepodobnejšie, že sa vyskytuje u ľudí s hnedou alebo čiernou pokožkou. Táto komplikácia najčastejšie zmizne včas bez liečby.
Prevencia
Neexistuje spôsob, ako zabrániť dyshidróze. Môže pomôcť naučiť sa lepšie zvládať stresové situácie a vyhýbať sa vystaveniu kovovým soliam, ako je kobalt a nikel. Medzi ďalšie spôsoby, ako znížiť riziko rozvoja dyshidrózy, zaraďujeme:
- Na umývanie rúk používajte jemné, nemydlové čistiace prostriedky a vlažnú vodu.
- Dobre si po umytí osušte ruky.
- Nanášanie hydratačného krému aspoň dvakrát denne.
- Nosenie rukavíc. Ale ak si všimnete, že nosenie rukavíc zhoršuje vyrážku, môžete byť citliví na rukavice. Informujte o tom svojho lekára. Vyskúšajte bavlnené rukavice, aby ste predišli podráždeniu.
Diagnostika
Diagnostikou ochorenia sa zaoberá dermatovenerológ. Základom diagnostiky je anamnéza, ktorá sa zameriava na pracovnú anamnézu. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u pracovníkom so stavebným materiálom, cementom alebo s kovmi. Rovnako dôležitá je alergická anamnéza a osobná, kde nás zaujímajú prítomné iné ochorenia a ich následná terapia. Diagnostika sa opiera o klinický obraz, teda o prítomnosť pľuzgierikov v charakteristických oblastiach a ich prípadná recidíva.
Liečba
Liečba dyshidrózy môže zahŕňať:
Kortikosteroidy - dlhodobé užívanie kortikosteroidov môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú metličkové žilky a stenčenie kože. Nutné je mať liečbu pod dohľadom lekára.
V závažných prípadoch môže lekár predpísať krátky priebeh perorálnych kortisteroidov, ako je prednizón.
Fototerapia - ak iné liečby nie sú účinné, lekár môže odporučiť svetelnú terapiu. Pri tomto ošetrení je na postihnutú kožu nasmerované UV svetlo nazývané úzkopásmové UVB.
Imunitu potláčajúce masti - inhibítor kalcineurínu takrolimus môže byť užitočný pre ľudí, ktorí chcú obmedziť svoju expozíciu kortikosteroidom. Nekombinujte túto liečbu s fototerapiou.
Zvládnutie nadmerného potenia - nadmerné potenie dlaní a chodidiel môže prispieť k dyshidróze. Lekár môže odporučiť antiperspiranty alebo injekciu botulotoxínu A. Táto liečba môže pomôcť znížiť potenie a zlepšiť stav pokožky ale iba dočasne.