Potrombotický syndróm
08.12.2023
Potrombotický syndróm (PTS) je súbor príznakov, ktoré vznikajú ako chronická komplikácia hlbokej žilovej trombózy (HŽT). Najčastejšími prejavmi syndrómu sú bolesť, opuch a kožné zmeny na postihnutej končatine. Tento stav môže vyústiť až do rozvoja žilového Bércovho vredu. Potrombotický syndróm sa objavuje zvyčajne už počas prvého roku po HŽT a celkovo postihuje až 70 % pacientov po prekonanej HŽT. Je závažným a nákladným ochorením, ktoré znižuje kvalitu života pacientov.
Patofyziológia:
Patomechanizmus vzniku potrombotického syndrómu súvisí so vznikom hlbokej žilovej trombózy a zahŕňa nasledujúce kroky:
- Tvorba trombózy: Trombóza vzniká, keď dochádza k poruche rovnováhy medzi faktormi, ktoré podporujú zrážanie krvi a faktormi, ktoré zabraňujú tvorbe zrazenín.
- Zápalová reakcia: Tvorba krvnej zrazeniny spúšťa zápalovú reakciu v okolitých tkanivách. Zápalová odpoveď zhoršuje poškodenie stien krvných ciev a prispieva k tvorbe chronických zmien.
- Obštrukcia žily: Krvné zrazeniny môžu narásť do väčšej veľkosti a obštruovať prirodzený prietok krvi v postihnutej žile. To vedie k zvýšenému tlaku v žile a k narušeniu normálneho toku krvi späť k srdcu.
- Porušenie žilových chlopní: Za normálnych okolností žilové chlopne zabraňujú spätnému toku krvi v žilách. Krvná zrazenina a zápalová reakcia môžu spôsobiť poškodenie žilových chlopní a poruchu ich funkcie.
- Stagnácia krvi: Vzniknutá obštrukcia a poruchy žilových chlopní môžu spôsobiť stagnáciu krvi v postihnutej oblasti. Stagnujúca krv spôsobuje ďalšie zápalové reakcie a tkanivové poškodenie.
- Chronické zmeny v žilovom systéme: Postupom času dochádza k trvalým zmenám v žilovom systéme, vrátane fibrotizácie (tvorbe fibróznych tkanív), dilatácie (rozšíreniu) žíl a k tvorbe malých ciev v okolitých tkanivách.
- Vznik potrombotického syndrómu: Výsledkom týchto procesov je vznik potrombotického syndrómu, ktorý zahŕňa príznaky, ako napríklad opuch, bolesť, svalové kŕče a trofické zmeny kože.
Rizikové faktory:
- recidivujúca HŽT: Recidíva HŽT zvyšuje riziko potrombotického syndrómu 8-násobne.
- ileofemorálna HŽT
- zvýšený D-dimér po ukončení antikoagulačnej liečby
- nadváha a obezita
- ženské pohlavie
- varixy (kŕčové žily)
- vyšší vek: Starší ľudia majú väčšie riziko vzniku trombózy a potrombotického syndrómu.
Klinický obraz:
- Hlavné klinické príznaky:
- bolesť
- opuch (edém)
- trofické zmeny kože a podkožia na postihnutej končatine až vznik Bércovho vredu
- zhoršenie ťažkostí pri dlhom státí, sedení alebo v teplom prostredí
- zmiernenie ťažkostí v ľahu, počas odpočinku a pri zdvihnutej postihnutej končatine
- Vedľajšie klinické príznaky:
- pálenie
- svrbenie
- kŕče
- mravčenie
Diagnostika:
Diagnostika PTS zahŕňa kombináciu klinických hodnotení, zobrazovacích vyšetrení a laboratórnych testov.
- Anamnéza a fyzikálny vyšetrenie: Lekár zhromažďuje informácie o symptómoch pacienta a jeho anamnéze. Fyzikálne vyšetrenie odhaľuje príznaky, ako sú opuch, bolesť, zmeny v pokožke a iné symptómy spojené s PTS.
- Dopplerov ultrazvuk: USG vyšetrenie sa často používa na sledovanie prietoku krvi v žilách. Môže odhaliť prítomnosť krvnej zrazeniny a poskytnúť informácie o stavbe a funkcii žilového systému.
- CT angiografia alebo MR angiografia: Tieto zobrazovacie metódy sa používajú na detailnejšie zobrazenie krvných ciev a identifikáciu prípadných obštrukcií alebo iných anomálií.
- Venografia: Je procedúra, ktorá sa v súčasnosti používa zriedkavejšie. Zahŕňa vstreknutie kontrastnej látky do žíl a následné RTG snímky, ktoré zobrazujú prietok krvi v žilách.
- Vyšetrenie D-diméru: Zvýšené hladiny D-diméru môžu naznačovať prítomnosť krvnej zrazeniny, ale tento test nie je špecifický pre PTS.
Terapia:
Liečba potrombotického syndrómu je primárne zameraná na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života postihnutých jednotlivcov. Je dôležité si uvedomiť, že PTS je chronický stav, a preto je liečba väčšinou zameraná na dlhodobé riadenie symptómov.
- Kompresné pančuchy: Nosenie kompresných pančúch pomáha zmierniť opuch, bolesť a iné symptómy spojené s PTS. Tlak, ktorý poskytujú kompresné pančuchy, zlepšuje prietok krvi a zabráni stagnácii krvi.
- Analgetiká: Na liečbu bolesti môžu byť predpísané analgetiká alebo nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).
- Antikoagulanciá: V prípade, že je prítomná aktívna trombóza alebo existuje vysoké riziko opakovanej trombózy, je potrebná liečba antikoagulanciami na prevenciu tvorby ďalších krvných zrazenín.
- Pravidelná fyzická aktivita: Pravidelné cvičenie môže pomôcť zlepšiť prietok krvi a posilniť svaly.
- Fyzioterapia: Fyzioterapeutické postupy sú účinné pri zvyšovaní svalovej sily a zlepšovaní pohyblivosti postihnutej oblasti.
- Kontrola a manažment rizikových faktorov
- Intervenčné postupy: V niektorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok alebo iné intervenčné postupy na obnovenie normálneho prietoku krvi v postihnutej oblasti.
Prevencia PTS:
Primárna tromboprofylaxia, teda predchádzanie vzniku HŽT, u rizikových pacientov podľa platných mezinárodných doporučení.
Dostatočne intenzívna liečba primárnej HŽT.
Včasné odstránenie žilovej trombózy.
U osôb, ktoré už HŽT prekonali, je dôležitá účinná prevencia recidívy, čo sa označuje ako sekundárna tromboprofylaxia.
Normalizácia hemodynamických pomerov na DK po trombóze pomocou pravidelného nosenia kompresných pančúch, režimových opatrení, redukcie telesnej hmotnosti a užívaní venofarmák.