Hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy)
03.05.2022
Ochorenie a klinický syndróm zapríčinený nadmernou produkciou hormónov štítnej žľazy. Ide konkrétne o hormóny tyroxín a trijódtyronín. Následkom nadmernej produkcie hormónov dochádza k zrýchleniu metabolizmu. To so sebou prináša viaceré komplikácie, riziká a prejavy. Ochorenie postihuje ženy vo veku nad 50 rokov viac ako mužov.
Má viacero foriem, pričom porucha funkcie môže byť periférna, centrálna, ektopická a hCG forma. Centrálna forma ochorenia je vzácna a má priamy súvis s adenómom hypofýzy. Pri ektopickej je súvis s nádormi ovária a hCG súvisí s tehotenstvom. Ako ochorenie prebieha a ako sa prejavuje, závisí na jeho forme, ale aj na veku a zdravotnom stave pacienta.
Príznaky
Typické je zrýchlenie metabolizmu, vyžaduje zvýšenú potrebu energie. Následne dochádza k úbytku váhy. Človek je teda chudý, typický je pre neho neutíchajúci pocit hladu, takzvaný vlčí hlad. Kvôli rýchlejšiemu tráveniu sa pridružuje hnačka. Celkovo sa prejavuje svalová slabosť, na rukách mierny tras. Medzi psychické poruchy patrí nespavosť, únava, poruchy a zmeny nálady, nervozita.
Typické je búšenie srdca, zrýchlený tep, ale aj poruchy srdcového rytmu. Častá je fibrilácia predsiení. Vyskytuje sa aj vysoký krvný tlak. Človek sa môže pri námahe rýchlejšie zadýchať. Prítomné je potenie a návaly tepla. Na koncových častiach sú badateľné opuchy.
Štítna žľaza sa môže zväčšiť, čo ale nie je podmienkou hypertyreózy. Toto zväčšenie sa označuje ako struma. Ľudia môžu pociťovať očné príznaky, medzi ktoré patrí:
- bolesť za okom
- vypuklé, vystúpené oči - exoftalmus
- neschopnosť úplného zatvorenia viečok, spôsobuje
- vysúšanie oka, rohovky
- dvojité videnie
- pálenie
- rezanie
- slzenie
- poruchy zraku, pre útlak zrakového nervu
U žien môžu byť poruchy menštruačného cyklu, menej častá menštruácia alebo jej úplná absencia. Podozrenie na hypertyreózu treba upriamiť aj v prípade potratu alebo predčasného pôrodu. U mužov sa môžu vyskytnúť poruchy potencie.
Prejavuje sa aj na koži, a to bielymi škvrnami po tele, ale aj začervenaním v tvári. Koža je jemná, teplá, vlhká a rýchlo mastiaca sa. Človek má zrýchlený rast ochlpenia, vlasy sú jemné, viac vypadávajú, rednú.
Rizikové faktory
- pozitívna rodinná anamnéza, čiže výskyt ochorenia v rodine
- porucha funkcie štítnej žľazy v minulosti
- prítomné protilátky proti štítnej žľaze
- prítomnosť niektorých príznakov
- zvýšený cholesterol
- cukrovka I. typu
- celiakia
- imunitné problémy
- lieky ako napríklad amiodaron či biologická liečba
- ožiarenie, liečba ožarovaním
- neplodnosť, spontánny potrat, ale aj predčasný pôrod
Príčiny
- Gravesova-Basedowova choroba
- uzly štítnej žľazy, hlave u starších ľudí
- nodózna alebo aj polynodózna struma, sú mnohopočetné uzly štítnej žľazy
- solitárny uzol, samostatný uzol
- zápal, tyreoiditída
- chronický autoimunitný zápal (Hashimotova tyreoiditída)
- granulomatózna tyreoiditída
- nádor štítnej žľazy
- adenóm štítnej žľazy je najčastejší, benígny, nezhubný nádor
- folikulárny karcinóm
- nádor vaječníka, napríklad teratóm
- nádor semenníka
- adenóm hypofýzy, čo je centrálna príčina
- rezistencia na hormóny štítnej žľazy
- lieky či predávkovanie liekmi
- s obsahom hormónov štítnej žľazy
- amiodaron
- prípravky s obsahom jódu, kontrastná látka
- hCG nadprodukcia v tehotenstve, hCG je hormón choriongonádotropín
- popôrodný zápal, ten prechádza po týždňoch až mesiacoch aj bez liečby
Diagnostika
Ochorenie je možné spozorovať na základe prvotných príznakov. U mladých ľudí nezvyčajné búšenie srdca, zrýchlená srdcová činnosť alebo aj potenie, či únava. Podozrenie na hypertyreózu padá aj pri strate hmotnosti a zažívacích problémoch.
Najspoľahlivejšie sú krvné testy. Zisťujú sa hladiny hormónov štítnej žľazy. Zvýšené sú hodnoty hormónov tyroxín - T3 a trijódtyronín - T4. Následne sa hodnotí hladina TSH. Nápomocné sú hodnotenia špecifických protilátok. Ich výsledok môže určiť či sa jedná o Gravesova-Basedowovo ochorenie.
Medzi pomocné zobrazovacie metódy sa zaraďuje CT, scintigrafia, RTG vyšetrenie štítnej žľazy a hrudníka. Pri určovaní diagnózy spolupracuje praktický lekár a endokrinológ.
Liečba
Pokiaľ je spôsobená zápalom štítnej žľazy, liečba sa zameriava na liečbu tohto zápalu. V tomto prípade sa zvýšená hladina hormónov vráti po vyliečení zápalu znova do normálu. Ak sa jedná o Gravesovou-Basedowovou chorobu, postupuje sa farmakologicky, pomocou tyreostatických liekov a podávaním beta - blokátorov (lieky na srdce a srdcovú frekvenciu). Liečba je dlhodobá. Obvykle trvá rok až rok a pol, pričom zlepšenie stavu možno očakávať už po troch mesiacoch.
Pri liečbe tyreostatikami sa volí nárazová liečba vysokými dávkami. Potom sa dávky znižujú podľa výsledkov vyšetrení. Tyreostatiká znižujú tvorbu hormónov. Ak nezaberie ani dlhodobá medikamentózna liečba, alebo ak sa hladina hormónov znova vrátila do nadnormálnych hodnôt, je najlepším riešením definitívny chirurgický zákrok odstránenie štítnej žľazy tyreoidektómia.
Po chirurgickom odstránení hrozí človeku hypotyreóza, čo je nedostatok hormónov štítnej žľazy. A tak je nutné hormóny vzápätí umelo do organizmu dodávať. Alternatívou k odstráneniu je terapia rádioaktívnym jódom, ktorý zachytí štítna žľaza, a pôsobí lokálne. Tento typ liečby sa nehodí pre tehotné ženy.
V liečbe je potrebné obmedzenie fyzickej aktivity, aj eliminovanie psychickej záťaže. Rýchlosť a efektivita liečby je individuálna. U každého človeka je doba rozdielna. Môže ísť o týždne ale aj mesiace.