Endometrióza
07.04.2022
Nezhubné ochorenie ovplyvnené estrogénom. Patrí medzi najčastejšie gynekologické ochorenia. Postihuje ženy v reprodukčnom veku, medzi 30. - 40. rokom života. Endometrióza je v podstate výskyt endometria, vnútornej sliznice maternice, na miestach mimo maternicu. Pre ochorenie sú charakteristické prítomné takzvané čokoládové cysty.
Najčastejší je výskyt endometria, na pobrušnici, vaječníkoch, ale aj oblasti rektovaginálneho septa a aj vo svalovine maternice.
Podľa toho sa tiež označuje, a to na:
- peritoneálna endometrióza - ložiská na pobrušnici,
- variálna endometrióza - na vaječníkoch a vajcovodoch
- endometrióza rektovaginálneho septa - v oblasti medzi pošvou a konečníkom
- adenomyóza - vo svalovine maternice
Iné delenie sa zaoberá typom ložiska, a to na:
- červené ložiská - s prítomnosťou krvi
- čierne ložiská - modré až čierne ložiská so vzhľadom strelného prachu, známe tiež ako čokoládové cysty
- biele ložiská - jazvovité
Príznaky
- Nadmerné krvácanie pri menštruácii
- Bolesť brucha
- Bolesť pri menštruácii
- Bolesť v nadbrušku
- Bolesť v podbrušku
- Poruchy menštruačného cyklu
- Neplodnosť
- Bolesť chrbta
- Bolesť pri pohlavnom styku
- Únava
- Bolesť bedier
- Malátnosť
- Dlhé menštruačné krvácanie
- Vysilenosť
- Bolesť v pravom boku
- Bolesť pri močení
- Nevoľnosť
- Bolesť vystreľujúca do slabín
- Bolesť v pravom nadbrušku
- Bolesť v boku
- Bolesť pri stolici
- Bolesť okolo pupka
- Zvracanie
- Nadúvanie
- Krv v moči
- Nevoľnosť až vracanie
- Plynatosť
- Únava, vyčerpanosť
Príčiny
Implantačná teória tvrdí, že nastáva ako následok retrográdnej menštruácie. Čo znamená, že sa menštruačná krv aj s čiastočkami odlúpeného endometria dostáva do priestoru malej panvy.
Imunologická teória tvrdí, že menštruačná krv v dutine brušnej vyvoláva zápalový proces. Pri ňom by mali byť bunky sliznice endometria zničené. Hlavne pri normálnej imunitnej odpovedi. Ak nastane problém na imunitnej úrovni, môže ochorenie prepuknúť.
Podľa teórie neprasknutého luteinizovaného folikulu. Pričom za ochorením sú hormonálne problémy. Metaplastická teória (teória coelomovej metaplázie) opisuje, že sa nediferencované bunky v dutine brušnej diferencujú práve na endometrium.
Transportná teória dáva za vinu prenos endometriálnych buniek cievnou a lymfatickou cestou. Čiže kolovanie krvných buniek z kostnej drene, inak sa označuje aj ako teória kmeňových buniek.
Rizikové faktory:
- skorý nástup menarché, prvej menštruácie
- neskorá menopauza
- neskoré tehotenstvo
- nízky počet tehotností
- krátky menštruačný cyklus
- obštrukcia odtoku menštruačnej krvi
- obezita
- dedičnosť
- fajčenie
- alkohol
Diagnostika
Základom je odber anamnézy a klinický obraz ťažkostí, a gynekologické vyšetrenie. Dôležitá je cyklická bolesť, prípadne ostatné ťažkosti, ktoré sa vyskytujú podľa rozsahu. Významná je informácia o neplodnosti.
Medzi zobrazovacie metódy USG, hysteroskopia. Pre potvrdenie diagnózy sa vykonáva laparoskopia. Dôležitá je diferenciálna diagnostika, ktorá má vylúčiť iné príčiny ťažkostí, a to ešte pred chirurgickým zákrokom. Ochorenie sa môže zamieňať za chronický zápal či cysty vaječníkov. Pri diagnostike sa môže využiť aj MRI. Vykonáva sa aj laboratórne vyšetrenie krvi, CRP, vyšetrenie moču, steru z pošvy či krčka maternice a iné.
Liečba
Je konzervatívna alebo chirurgická. Môže pripadať do úvahy kombinovaná. Konzervatívna liečba má síce vysokú účinnosť, ale 25 - 50 % prípadov môže do roka od ukončenia liečby udávať návrat ťažkostí. Najvyššiu účinnosť dosahuje konzervatívny typ liečby pri peritoneálnych ložiskách. Hormonálna liečba využíva blokádu ovulácie. Používajú sa progestiny, hormonálna antikoncepcia, nesteroidné antiflogistiká, analógy GnRH a iné lieky.
Nápomocná môže byť homeopatia, akupunktúra, ale aj diéta. Zvýšenie prísunu vitamínov skupiny B, C, E a aj vyšší príjem horčíka. Samostatnou skupinou je liečba neplodnosti popri endometróze. Pri jej liečbe zohráva úlohu presná príčina neplodnosti. Iný druh sa volí, ak ide o prekážku (zrasty) alebo hormonálne, či iné faktory.
Liečba je možná aj chirurgickým zákrokom. Najčastejšie sa realizuje chirurgické odstránenie ložísk endometriózy. Vďaka laparoskopickej operácie sa znižuje miera invazívnych zásahov.
Pri rozsiahlych alebo nepriaznivo umiestnených ložiskách je potrebné odstrániť vaječníky niekedy je nutná až hysterektómia. Táto radikálna metóda sa vykonáva u žien, ktoré už neplánujú tehotenstvo.
Medikamentózna liečba sa môže použiť samostatne alebo ako súčasť pooperačnej liečby, pričom cieľom je blokáda hormonálneho cyklu a regresia ložísk endometrií. Používajú sa kombinácie estrogénov a gestagénov, pričom pri menších ložiskách je táto liečba pomerne úspešná. Na rozdiel od chirurgického odstránenia ale hrozí opätovná recidíva.