Alkoholizmus
20.10.2023
Alkoholizmus je najzávažnejšia forma zneužívania alkoholu, ktorá zahŕňa nadmerné a nekontrolované pitie. Tento stav sa tiež označuje ako porucha užívania alkoholu (Alcohol Use Disorder – AUD). Alkoholizmus môže byť klasifikovaný do troch kategórií: mierna, stredne ťažká a ťažká, pričom každá úroveň sa prejavuje rôznymi symptómami. Tieto zahŕňajú napríklad zníženú kontrolu nad pitím, silnú túžbu po alkohole, narušenie bežných činností a zanedbávanie povinností. Neliečený alkoholizmus môže viesť k vážnym zdravotným a sociálnym komplikáciám a často sa vymkne spod kontroly.
Jedinci, ktorí zápasia s alkoholizmom, majú často pocit, že bez alkoholu nedokážu normálne fungovať. To môže viesť k širokému spektru problémov a ovplyvniť profesionálne ciele, osobné záležitosti, vzťahy a celkové zdravie. V priebehu času sa vážne vedľajšie účinky neustáleho zneužívania alkoholu môžu zhoršiť a spôsobiť škodlivé komplikácie.
Nemusíte v tichosti trpieť závislosťou od alkoholu. Existuje veľa možností liečby, ktoré vám pomôžu prekonať nadmerné požívanie alkoholu a dosiahnuť dlhodobú triezvosť.
Varovné znaky
Niekedy sú varovné príznaky zneužívania alkoholu veľmi nápadné. Inokedy môže trvať dlhšie, kým vyplávajú na povrch. Keď je závislosť od alkoholu objavená v počiatočných štádiách, šanca na úspešné uzdravenie sa výrazne zvyšuje.
Bežné príznaky alkoholizmu zahŕňajú:
- Neschopnosť kontrolovať konzumáciu alkoholu
- Túžba po alkohole, keď nepijete
- Uprednostnenie alkoholu nad osobné povinnosti
- Nutkanie piť viac alkoholu
- Míňanie značného množstva peňazí na alkohol
- Odlišné správanie, agresivita
Ak máte pocit, že konzumácia alkoholu si vyberá daň na vašom živote, je dôležité nájsť možnosti liečby, ktoré vám pomôžu dostať vašu závislosť od alkoholu na pokraj. Váš lekár vám bude môcť ponúknuť odbornú lekársku pomoc, ak máte obavy z pitia. Vyhľadanie pomoci pri alkoholizme vás skôr alebo neskôr dostane späť na cestu k zdravému a plnohodnotnému životu.
Dôvody, prečo ľudia siahajú po alkohole
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu zvýšiť riziko zneužívania alkoholu. Ľudia sa môžu uchýliť k alkoholu z jedného dôvodu a postupne si vypestovať závislosť od pitia. Napríklad pitie v ťažkých časoch – úmrtie v rodine alebo strata zamestnania – môže potenciálne vyvolať dlhodobé zneužívanie alkoholu.
Aj keď existujú rôzne dôvody, prečo ľudia začínajú piť, niektoré z najbežnejších sú:
Zbavovanie sa stresu - spoliehanie sa na alkohol pri znižovaní stresových faktorov každodenného života môže ovplyvniť pravdepodobnosť vzniku alkoholizmu. Keďže alkohol je utlmujúci, pitie vyvoláva pocity potešenia. Časté pitie však buduje toleranciu a vyžaduje, aby ste konzumovali viac alkoholu, aby ste dosiahli rovnaké účinky.
Pre zlepšenie nálady - konzumácia alkoholu môže niektorým ľuďom poskytnúť prestávku od reality. Ponúka pocit úľavy od základných problémov, z ktorých sa vaša myseľ môže snažiť uniknúť. Nepretržité užívanie alkoholu na prekonanie dňa alebo týždňa sa však môže zmeniť na vážny problém s pitím.
Vyrovnanie sa so stratou - strata člena rodiny alebo priateľa vás môže zaťažiť emocionálne, fyzicky aj psychicky. Alkohol môže zmierniť smútok, ktorý cítite, a používa sa na prekonanie ťažkých chvíľ. Závislosť od alkoholu, dokonca aj dočasne, môže vyústiť do problému s pitím.
Prekonanie úzkosti - niektorí ľudia sú prirodzene úzkostliví, čo ich neustále trápi. Pitie znižuje zábrany jednotlivca a robí ho príjemnejším v spoločenských situáciách. Časom to však môže viesť k návykovému správaniu.
Nedostatok socializácie - mnoho ľudí pije, pretože sa necítia dostatočne prepojení s ostatnými. Veria, že alkohol buď zaplní prázdnotu, alebo im možno uľahčí nadväzovanie nových väzieb.
Hanba - je jednou z najťažších emócií, s ktorou sa mnohí ľudia vyrovnávajú a zároveň jednou z najtraumatickejších. Alkohol síce môže dočasne maskovať hanbu falošnými pocitmi, no zároveň spôsobuje, že mnohí jedinci sa zapájajú do bezohľadného alebo hlúpeho správania, ktoré im neskôr môže spôsobiť ešte väčšiu hanbu, čo môže spôsobiť klesajúcu špirálu.
Trauma - odborníci na liečbu vidia určitý typ traumy prakticky u každého pacienta, ktorého liečia. Existuje mnoho foriem traumy, ale všetko sú to bolestivé udalosti, ktoré si vyberajú daň na duševnom zdraví človeka, ktorý zápasí so závislosťou. Pre mnohých je liečba nevyriešenej traumy kľúčom k ich uzdraveniu.
Komplikácie
Nadmerné pitie – pri jednej príležitosti alebo dlhodobo – môže mať vážne následky na zdravotnom stave. Niektoré účinky alkoholu môžu mať malý vplyv na zdravie, zatiaľ čo iné môžu byť závažné alebo život ohrozujúce.
Krátkodobé účinky zneužívania alkoholu môžu byť rovnako nebezpečné ako dlhodobé účinky. Napríklad pitie môže ovplyvniť váš reakčný čas, čo spôsobí, že budete mať pomalé reflexy a koordináciu. Preto je jazda pod vplyvom alkoholu mimoriadne nebezpečná. Sadnutie za volant auta môže zmeniť vaše vnímanie rýchlosti a vzdialenosti, čím ohrozíte seba aj ostatných.
Krátkodobé účinky alkoholu:
- Pomalý reakčný čas
- Slabé reflexy
- Zníženie mozgovej aktivity
- Znížené zábrany
- Rozmazané videnie
- Ťažké dýchanie
- Nepokoj
Okrem toho konzumácia príliš veľkého množstva alkoholu môže ovplyvniť vaše dlhodobé zdravie. Niektoré vedľajšie účinky môžu spať roky, kým sa objavia. Z tohto dôvodu je pre správnu diagnostiku a liečbu potrebná odborná lekárska starostlivosť.
Dlhodobé účinky alkoholu:
- Poruchy mozgu
- Wernicke-Korsakoffov syndróm (neurobiologické ochorenie)
- Ochorenie pečene
- Komplikácie diabetu
- Problémy so srdcom
- Zvýšené riziko rakoviny
- Poškodenie zraku
- Zvýšené odbúravanie kostného tkaniva
Možnosti liečby
Rozhodnutie vyhľadať pomoc pri závislosti od alkoholu je jedným z najväčších rozhodnutí, ktorým môže človek bojujúci so závislosťou čeliť. K dispozícii sú rôzne formy liečby podľa frekvencie konzumácie alkoholu a závažnosti zneužívania alkoholu. Zotavovanie sa zo závislosti od alkoholu je proces, ktorý pokračuje dlho po rehabilitácii. Vyžaduje si to odhodlanie praktizovať a aplikovať techniky, ktoré sa učia pri rehabilitácii, poradenstve, podporných skupinách a iných typoch terapie. Hoci liečebné plány sú zvyčajne individuálne pre každého pacienta, liečba sa vo všeobecnosti riadi určitou štruktúrou. Liečba alkoholom môže byť rozdelená do 3 častí, ktoré pozostávajú z:
Detoxikácia - prvou fázou liečby závislosti od alkoholu je detoxikácia. Táto fáza by mala byť dokončená s pomocou lekárov z dôvodu potenciálu vážnych, nepríjemných abstinenčných príznakov. Mnohokrát sa jednotlivcom podáva liek, ktorý pomáha zmierniť bolestivé vedľajšie účinky abstinenčného syndrómu.
Rehabilitácia - existujú dva typy rehabilitácie, ktoré pomáhajú pri liečbe alkoholizmu: ústavná rehabilitácia a ambulantná rehabilitácia. Ústavné rehabilitačné programy sú intenzívne liečebné programy, ktoré vyžadujú na určité časové obdobie, zvyčajne 30, 60 alebo 90 dní, hospitalizáciu. Ambulantná rehabilitácia umožňuje jednotlivcom zúčastniť sa programu obnovy a zároveň pokračovať v každodennom živote.
Udržanie triezvosti - proces obnovy nekončí dokončením rehabilitácie. Dlhodobá triezvosť si vyžaduje nepretržitú terapiu a môže zahŕňať podporné skupiny, poradenstvo a iné zdroje podpory.