Hemangióm
27.07.2023
Je to novotvar, ktorý vystupuje z cievnych štruktúr. Sú to najčastejšie tumory v detskom veku. Mnohokrát ide len o kozmetický problém a nepredstavujú žiadne riziko, niekedy ale môžu v závislosti od svojej lokality a veľkosti ohrozujú funkciu rôznych orgánov. V súčasnosti ich delíme na vaskulárne tumory (hemangiómy) a vaskulárne malformácie. Častejšie sa vyskytujú u dievčat, a to až v pomere 5:1.
Podľa času manifestácie rozlišujeme hemangiómy kongenitálne, sú prítomné už počas narodenia a infantilné, ktoré sa objavujú neskôr, najčastejšie v prvých týždňoch. Najčastejšie sa objavujú na hlave a šiji, ďalej sa často objavujú na trupe a na končatinách. Väčšinou sa objavujú spontánne a ich výskyt klesá po 5. roku života.
Podľa vzhľadu a hĺbky postihnutia rozlišujeme hemangiómy povrchovo uložené (kapilárne), hlboko uložené (kavernózne) a zmiešané. najčastejšie sú povrchové, môžu mať rôzny vzhľad a veľkosť. Môžeme pozorovať solitárne hemangiómy alebo mnohopočetné. Ak je ich počet zvýšený, je nutné vyšetriť aj vnútorné orgány.
Prejavy
Hemangióm môže byť viditeľný už od narodenia, ak sa objavuje na povrchu kože. Ide o makulu (ak je veľkosť do 1cm), ak je nález väčší, hovoríme o lézii, prípadne papule živo červenej až tmavo červenej farby, môže mať členitý povrch. Eflorescencia je ostro ohraničená od okolia, o ostrým lemom, dajú sa presne odlíšiť hranice. V niektorých prípadoch môže mať ložisko nesúvislú farbu a niekedy môže krvácať. Hemangiómy niekedy do 5. roku života samovoľne zmiznú.
Príčiny
Presná príčina vzniku nie je známa, ide o nadmerné nahromadenie ciev, s nie presným ukončením. V prípade, že sa hemangiómy vyskytujú na vnútorných orgánoch, príčinou býva užívanie hormonálnej antikoncepcie. Napríklad pečeňový hemangióm sa vyskytuje u 90% u žien, prvá kvôli hormonálne antikoncepcii. Presná príčinu vzniku ale nepoznáme.
Rizikové faktory
Častejšie sa vyskytuje u žien alebo u predčasne narodených detí. Zároveň je rizikovým faktorom aj nízka pôrodná hmotnosť.
Komplikácie
Časom môže dôjsť k narušeniu ich celistvosti, čo môže viesť ku krvácaniu, infekcii ložiska, ktoré je následne bolestivé. V závislosti od lokality môžu vzniknúť napríklad problémy so zrakom, dýchaním, sluchom, sú to ale raritné komplikácie.
Diagnostika
V prípade povrchovo uložených hemangiómov nie je nutné vykonávať špeciálne vyšetrenia, hemangiómy majú typický vzhľad. Ak ide o vnútorne uložené hemangiómy, častokrát sa diagnostikujú náhodne počas ultrasonografického vyšetrenia dutiny brušnej. Dôležité pri hemangiómoch je, že je prísne kontraindikované odoberať z nich vzorku na biopsiu, pretože hrozí vysoké riziko krvácania.
Liečba
Vo väčšine prípadov liečba nie je nutná, pretože spontánne regredujú. Ak zasahujú dôležitú štruktúru, nutná je chirurgická resekcia. Možné je využiť aj liečbu betablokátormi, ktoré sa využívajú v liečbe vysokého krvného tlaku. Mimo to sa používajú aj kortikosteroidy. Laserová terapia rovnako zohráva dôležitú úlohu v liečbe, je to pomerne rýchla metóda a málo riziková.