Ileus (nepriechodnosť čriev)
23.03.2022
Príznaky
Typicky sa prejavuje prostredníctvom štyroch charakteristických symptómov. Ide o prudkú bolesť brucha, ktorá ma intenzívny až kolikoidný charakter, taktiež zvracanie, zástava plynov a stolice, čiže zápcha, ale aj vydutie brucha. Práve prítomnosť týchto príznakov môže naznačovať problém v čreve. Nie každá zápcha je zároveň nepriechodnosťou čriev. Príznaky môžu byť rôznej intenzity. Nepriechodnosť môže byť len čiastočná a vtedy nemusia byť príznaky až také akútne, ako keď je ileus úplný. Okrem toho tento fyziologický stav spôsobuje aj iné prejavy ochorenia a to najmä psychického rázu, kedy je človek nervózny, zrýchlene dýcha, je prítomné aj búšenie srdca, koža je bledá, prítomný je aj studený pot a človek môže byť nadmieru spavý.
Príčiny
Predovšetkým ide o problémy mechanického, neurologického alebo cievneho charakteru.
- Mechanický ileus vznikne v dôsledku poruchy v čreve, ktorá vedie k zúženiu priesvitu čreva. Prekážka v čreve môže byť napríklad formou cudzieho telesa, ale aj žlčníkového kameňa alebo u ľudí, ktorí dlhodobo ležia, môže takúto prekážku vytvoriť aj časť stolice. Príčinou vytvorenia nepriechodnosti tak sú priamo nejaké prekážky v čreve.
- Neurogénny ileus, kedy je narušený prenos nervových signálov, prenos je narušený medzi nervami v črevnej stene a svalovinou čreva, ktorá zabezpečuje pohyby, čiže peristaltiku. Dochádza tak k ochabnutiu svaloviny a tento stav je sprievodný pri rôznych zápaloch alebo kolike. Niekedy sa môže svalovina dostať aj do kŕča a vtedy nie je schopná tiež pohybu a peristaltických aktivít.
- Cievny ileus, ktorý vzniká v dôsledku narušenia dodávky krvi do čriev, napríklad pri upchatí cievy a črevo sa tak tiež prestane hýbať.
Diagnostika
Využíva sa klasická anamnéza a zisťovanie príznakov a stavu pacienta, ale taktiež aj zobrazovacie vyšetrenia, ktoré môžu lepšie objasniť najmä príčinu a stav nepriechodnosti čriev. Používa sa RTG brucha a čriev, ultrazvukové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie črevnej sústavy. Môžu sa sledovať aj výška krvného tlaku alebo srdcová činnosť, ale ide o necharakteristické príznaky. Dôležité je vylúčiť iné diagnózy a zažívacie problémy.
Liečba
Vo väčšine prípadov musí byť takmer okamžitá a spočíva v chirurgickom zákroku. Pri tomto zákroku sa podľa formy sa typu choroby buď odstráni mechanická prekážka z hrubého alebo tenkého čreva, obnoví sa priechodnosť črevnej sústavy a zároveň vyrieši dôvod problému, prípadne sa odstráni krvná zrazenina a obnoví prekrvenie cievy. Pri problémoch s invervovaním sa musí vykonať neurochirurgická operácia s cieľom obnoviť prenos nervových signálov.
Pri spastickej forme, ktorá je veľmi vzácna, sa používa konzervatívny typ liečby a to podávaním spazmolytík, ktoré uvoľnia kŕč svalstva čreva a obnovia peristaltiku. Pri tejto forme je potrebné určitý čas vyživovať pacienta vnútrožilne, kým sa plne neobnoví peristaltika a pohyb čriev. Využívajú sa aj preháňadlá, ktoré dokážu prekážku v črevách odstrániť prirodzenou cestou. Vo väčšine prípadov ale pacient príde k lekárovi už s akútnymi bolesťami a tak je operácia jediný možný spôsob riešenia.