Aspergilóza
12.07.2023
Aspergilóza je plesňové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje pľúca a dýchacie cesty. Ľudia sa infikujú inhaláciou spór plesne, ktorá sa bežne vyskytuje v prírode. Zatiaľ čo zdravý imunitný systém dokáže infekciu potlačiť, u osôb so zníženou imunitou sa môže ochorenie rozšíriť aj na ďalšie orgány, ako sú pečeň, koža a obličky. Liečba aspergilózy zahŕňa antifungálne lieky a podporu imunitného systému.
Spomínané huby sa vyskytujú po celom svete, avšak len niektoré z nich dokážu vyvolať ochorenie u človeka, keďže väčšina ľudí je prirodzene imúnna. Dôležité je tiež spomenúť, že z človeka na človeka sa nákaza neprenáša.
Typy infekcie:
- Invazívna aspergilóza
- Chronická pľúcna aspergilóza
- Aspergillus Bronchitis
- Aspergilóm (guľovitý útvar plesní upchávajúci dutiny)
- Sinusitída (zápal prínosových dutín)
- Otitída (zápal ucha), v prípade rastu aspergillu v ušnom maze
- Keratitída (zápal rohovky oka)
- Infekcia centrálneho nervového systému
Aspergillus môže vyvolať aj alergické reakcie, akou je alergická bronchopulmonálna aspergilóza, ktorá býva častá u pacientov s astmou alebo cystickou fibrózou, či ťažká astma s precitlivenosťou na huby.
Môže postihnúť aj ľudí, ktorí užívajú niektoré lieky, ktoré im znižujú imunitný systém, ako sú napríklad inhalačné kortikoidy či chemoterapeutiká. Veľmi ohrození sú taktiež pacienti s akútnou leukémiou, dlhodobou neutropéniou alebo po transplantácii.
Príznaky:
- Kašeľ
- Horúčka
- Bolesť na hrudníku
- Dušnosť
- Vykašliavanie krvi
Diagnostika:
Diagnostikujeme na základe dôkazu danej huby v spúte, bronchiálnom výplachu a taktiež z biopsie tkanív. Robíme aj odber krvi na vyšetrenie protilátok.
Liečba:
Liečba závisí od typu ochorenia. V prípade invazívnej aspergilózy sa podávajú vysoké dávky antimykotík, niekedy je potrebná aj chirurgická intervencia, pri alergickej bronchopneumónii zase kombinácia antimykotikum + kortikoidy.