Kŕčové žily (varixy)
07.07.2023
Varixy dolných končatín sú v populácii častým ochorením. Prevalencia varixov stúpa s vekom, častejšie postihuje ženy. Závažnosť ochorenia je od kozmetického problému až po chronickú žilovú insuficienciu (nedostatočnosť). Chronická žilová insufiencia vzniká na podklade žilovej hypertenzie a poruchy žilového návratu.
Varixy sú nepravidelné, vakovité rozšírenia žíl uložené pod kožou. Najčastejšie sa vyskytujú na dolných končatinách (zvýšená námaha pre žily vytlačiť krv až ku srdcu).
Varixy môžeme deliť na primárne a sekundárne.
Primárne varixy vznikajú spontánne a väčšinou ide o genetickú predispozíciu. Hlavnou príčinou je vrodená nedostatočnosť stien žíl, ktorá je spôsobená defektným kolagénom. Medzi ďalšie príčiny primárnych varixov patrí:
- Obezita
- Časté státie- chirurgovia, pracovníci za pásom
- Hormonálne vplyvy- tehotenstvo
- Vek- fyziologické starnutie žíl
O sekundárnych varixoch hovoríme pri narušení toku v hlbokom žilovom systéme. Základným patologickým stavom je prítomnosť žilovej trombózy, ktorá čiastočne alebo úplne obmedzí tok krvi.
Nie všetky „varixy“ sú pravé varixy. Rozlišujeme niekoľko typov zmenených povrchových žíl.
- Teleangiektázie- „metličky“, nachádzajú sa intradermálne, majú veľkosť do 1mm
- Retikulárne žily- rozšírené subdermálne, veľkosť do 4mm
- Varixy- viditeľné alebo hmatné subdermálne žily s veľkosťou nad 4mm
Príčiny vzniku
Na vzniku sa uplatňuje abnormálne zloženie steny cievy, ktoré vedie ľahšie ku dilatácii a poruche prúdenia krvi. Zlá funkcia chlopní, ktoré zamedzujú spätnému prúdeniu krvi v žilách s gravitačným vplyvom vedie k preplneniu venózneho riečiska a dochádza k žilovej hypertenzii. Žilová hypertenzia spôsobuje následnú dilatáciu, únik plazmy, proteínov a erytrocytov mimo cievu.
U pacientov s rozvinutou žilovou insuficienciou dochádza k zhlukovaniu leukocytov, ktoré vedie k poškodeniu endotelu cievy a poškodeniu okolitých tkanív.
Príznaky
Väčšina pacientov s varixami nemá žiadne zdravotné ťažkosti a jedná sa len o kozmetický problém.
Pri pokročilejších fázach ochorenia a pretrvávajúcej žilovej hypertenzii pacient pociťuje nasledovné ťažkosti:
- Bolesť
- Opuch
- Úľava pri zdvihnutí končatín
- Pocit ťažkých unavených nôh
- Nepokoj v končatinách
- Nočné kŕče
- Pálenie, svrbenie
Závažnosť ochorenia nemusí vždy korelovať so symptómami. Niekedy môžu byť pacienti asymptomatickí a objektívne majú veľké dilatované varixy.
Medzi najčastejšie komplikácie patria kožné zmeny, ktoré vznikajú vplyvom žilovej hypertenzie a sú spojené s chronickou žilovou insuficienciou. Medzi kožné prejavy patrí:
- Začervenanie
- Opuch
- Hyperpigmentácia- stmavnutie kože
- Ekzém
- Lipodermatoskleróza- fibróza podkožia
- Atrofia koža- biele fľaky
- Vredy
Diagnostika
Varixy diagnostikujeme u pacienta v stoji. Vyšetruje sa farba, teplota, turgor kože, kvalita ochlpenia a to najmä v oblasti členkov a predkolenia. Dôležité je doplniť aj vyšetrenie pulzov na dolných končatinách. Na podrobnejšie zobrazenie krvného riečiska používame Doppplerovu ultrasonografiu, ktorá farebne zobrazí smer a rýchlosť prietoku.
Liečba
Varixy je možné liečiť konzervatívne a chirurgicky v závislosti od závažnosti ochorenia. Všetci pacienti by mali byť liečení pomocou kompresívnych pomôcok, zmeny životného štýlu a ak je to nutné znížením telesnej hmotnosti. Ak má pacient subjektívne ťažkosti požívame lieky na zmiernenie žilovej hypertenzie.
Medzi základné režimové opatrenia patrí:
Redukcia hmotnosti
pravidelné cvičenie- chôdza
Elevácia končatín počas dňa aj noci
Nepoužívať horúci kúpeľ
Kompresné pančuchy, podkolienky- nevyhnutné na dlhé cesty lietadlom, autom