Astma bronchiale
16.03.2022
Astma bronchiale je chronický zápal dolných dýchacích ciest, ktorý spôsobuje obmedzenie prúdenia vzduchu do pľúc. Typickými príznakmi sú kašeľ, dýchavičnosť a sťažené dýchanie, pričom záchvaty môžu vyvolať alergény, infekcie, stres alebo telesná námaha. Liečba zahŕňa preventívne lieky (inhalátory s kortikosteroidmi) na kontrolu zápalu, bronchodilatanciá na uvoľnenie dýchacích ciest a vyhýbanie sa spúšťačom.
Zápalový proces sa dostavuje ako prirodzená reakcia na neznámu látku, a spôsobuje opuch na povrchu sliznice priedušiek, dochádza k spazmu priedušiek, ktorý vedie k pocitu nedostatku vzduchu, poruchám dýchania, pískavým zvukom hlavne pri výdychu, kašľu a k poruchám oxygenácie. Rozoznávame viaceré druhy astmy, perzistentná astma (trvalá) a intermitentná astma, pri ktorej sa priebeh ochorenia mení na obdobie bez ťažkostí alebo zhoršenie zdravotného stavu. Podobné prejavy môže mať aj astma cardiale, ktorá má ale celkom inú príčinu. Rozvíja sa pri srdcovom zlyhaní, ktoré vedie k masívnemu prekrveniu pľúc.
Príznaky
- subjektívny pocit nedostatku vzduchu
- dýchavičnosť
- zrýchlené a namáhavé dýchanie
- suchý, dráždivý a dlhodobý kašeľ
- zhoršený a predĺžený výdych
- expiračný stridor
- auskultačne pískavé fenomény/tichý hrudník
- inspiračné postavenie hrudníka (páví hrudník)
- pocit búšenia srdca
- zrýchlená srdcová frekvencia
- zvýšený tlak krvi
- bolesti na hrudníku
- nervozita, úzkosť, strach, tieseň
- psychomotorický nepokoj z nedostatku kyslíka
- bledosť v tvári, cyanóza (modrá koža)
- studený pot
- poruchy vedomia z hyposaturácie (nedostatočné okysličenie)
- bezvedomie
- smrť
Príčiny
alergie na rôzne látky (najmä pele, plesne, zvieratá, roztoče alebo na chemické látky), potravinové alergénystres, fajčenie, teplota, zvýšená námaha, dedičnosť, znečistené ovzdušie, zmeny počasia, niektoré lieky
Diagnostika
podrobná rodinná anamnézy, alergologické vyšetrenia, spirometria, bronchodilatačný test, kožné alergiologické testy, provokačný test, psychoterapia
Liečba
Liečba býva hlavne symptomatická. Väčšina užívaných liekov sa podáva vo forme sprejov, ktoré sa vdychujú. Pomoc v akútnom stave poskytujú tzv.úľavové lieky, ktoré majú schopnosť roztiahnuť priedušky a odstrániť dýchavičnosť. Ďalej sú to udržiavajúce lieky podavajú sa po ústupe najzávažnejších ťažkostí a ich úlohou je čo najdlhšie tlmiť zápal priedušiek a maximálne predĺžiť pokojové obdobie. Patria tu kortikoidy, lieky proti alergii a látky, ktoré rozťahujú priedušky. Pri preukázanej alergii je vhodná vakcinácia. Prospešná býva aj psychoterapia, joga, akupunkúra, rehabilitácia v jaskyniach, kde je vhodná teplota a vlhkosť. Odporúča sa aj pobyt pri mori.