Rubeolla
30.05.2023
Infekčné vírusové ochorenie, ktoré je charakterizované typickým diseminovaným červeným výsevom. Mnohokrát sa zamieňa s osýpkami, ale nie je to rovnaké ochorenie, aj keď niektoré prejavy majú spoločné. Rubeola je menej infekčná a je spôsobená iným vírusom. Jediný hostiteľ vírusu je človek. V niektorých krajinách, ako aj u nás, je rubeola našťastie zriedkavá vďaka povinnému očkovaniu MMR vakcínou (osýpky - mumps - rubeola) v detskom veku.
Symptómy
Inkubačná doba ochorenia je približne 18 dní. Niekedy je ťažké odhaliť prejavy ochorenia, špeciálne u detí. Príznaky sa najčastejšie objavia medzi 2 - 3 týždňami od kontaktu s vírusom, prejavy zvyčajne trvajú 1 - 5 dní a najčastejšie býva prítomná:
- horúčka medzi 38 - 38,9 °C
- bolesť hlavy
- nádcha
- červené, podráždené oči
- zväčšené lymfatické uzliny v oblasti krku
- typický plochý červený výsev, prejavy sú veľkosti 1 - 3 mm a začína na tvári, postupne sa šíri na trup a končatiny a v rovnakom poradí aj mizne
- bolesť kĺbov, hlavne u mladých žien
Príčiny
Rubeolu vyvoláva rubeola vírus, ktorý sa šíri kvapôčkovou infekciou medzi ľuďmi. Môže sa šíriť aj priamym kontaktom s infekčnými sekrétmi z nosa alebo hrdla. Môže prestupovať aj placentou na plod. Človek býva infekčný približne týždeň pred výsevom a týždeň po. Po prekonaní infekcie vzniká celoživotná imunita.
Komplikácie
Rubeola je stredne závažná infekcia, v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť zápal ucha alebo zápal mozgových tkanív. Avšak, ak sa tehotná žena nakazí rubeolou, dôsledky na plod môžu byť veľmi závažné, až fatálne. Až u 90% novorodencov, ktorí sa nakazili počas prvých 12 týždňov gravidity, sa prejaví kongenitálny rubeolárny syndróm, ktorý môže spôsobiť:
- oneskorený vývoj
- kataraktu
- hluchotu
- vývojové chyby srdca
- vývojové chyby iných orgánov
- poruchu učenia
- neskoré následky môžu mať autoimunitný charakter, ako diabetes mellitus alebo polyglandulárny syndróm
Prevencia
Vakcína proti rubeole (MMR) patrí na Slovensku medzi povinné a podľa aktuálneho očkovacieho kalendára sa podáva najneskôr 1. deň 15 mesiaca života a druhá dávka v piatom roku života. Očkovanie vytvára celoživotnú imunitu.
Diagnostika
Diagnostika je založená na klinickom obraze ochorenia, anamnézy, serologickom vyšetrení pomocou metódy ELISA a využíva sa aj priamy dôkaz vírusu v krvi, moči a z nosového sekrétu.
Liečba
Terapia je len symptomatická, takže zmierňujeme príznaky ochorenia. Kauzálna liečba neexistuje. Dôležitá je izolácia chorých. V liečbe využívame antipyretiká, ktoré zmierňujú horúčku, lieky proti bolesti.